1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Hindi Fiyatları Yılbaşı Ve Noel Arifesinde Ateş Pahası !

Hindi Fiyatları Yılbaşı Ve Noel Arifesinde Ateş Pahası !

Hindi Fiyatları Yılbaşı Ve Noel Arifesinde Ateş Pahası !
A+A-

Yeni yıl 2015 yaklaşıyor.Yılbaşı ve noel'in vazgeçilmezi hindiler fiyatlarıyla dudak uçuklatıyor. Çanakkale'nin Bayramiç ilçesinde hindiler pazara çıktı. 8-17 kiloluk hindiler 80 ile 150 tl arası değişiyor. Peki Doğu'da durum nasıl ? İşte haberin ayrıntıl

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde yıl başı öncesi hindiler pazar yerinde görücüye çıktı. 8-17 kiloluk hindiler 80 ile 150 Lira arası fiyata satılıyor.

 


Bayramiç’te yeni yıla sayılı günler kala köylüler yetiştirdikleri hindileri pazara çıkardı. Uzun yıllardır hindi yetiştiriciliği yapan Tevfik Kaya, "Yıllardır küçük çapta hindi yetiştiriciliği yapıyorum. Bu yıl 50 hindi yetiştirdim. Hindilerimi tamamen doğal ortamda Mısır ve benzeri yiyeceklerle besliyorum. Kendi arazimin içine yaptığım barınakta gezinerek besleniyorlar. Büyük çapta gelir elde edemesem de aile bütçeme katkı sağlıyor" dedi.

 


Yetiştirdiği 50 hindiden 30 tanesini perakende olarak 80 ila 150 TL fiyatla sattığını, kalanlarını da pazarda satmaya geldiğini anlatan Kaya "Hindi eti diğer etlere nazaran daha lezzetlidir. Eğer hayvanlar kırda rahatça dolaşarak beslenirse tadına doyum olmaz" diye konuştu.

 


Zeytinli köyü halkından Barış Becere ise, "Kendi et ve yumurta ihtiyacımızı karşılamak için baktığımız tavuk ve horozların bir kısmını yıl başı öncesi pazara getirerek satmaya çalışıyoruz. Yaklaşık 2 kilo ağırlığındaki horoz ve tavukları 15 -20 liraya, ördek ve kazları ise 30 ile 40 liraya satıyoruz" dedi.

 

 

HİNDİ NASIL YAPILIR ?

 

 

Bu malzemeler ve pişirme süresi yaklaşık 6kglık hindi için

 

Fırında Hindi Tarifi'nin Malzemeleri

 


1 bütün hindi (6kg)
1/2 çay bardağı zeytinyağı
4 yemek kaşığı tereyağı
4 su bardağı ılık su
3 yemek kaşığı tavuk bulyon
2 yemek kaşığı kuru maydanoz (varsa)
1 tüm kuru soğan (ve arzuya göre patates ve havuç parçaları)
Tuz, karabiber karabiber


Fırında Hindi Tarifi'nin Yapılışı

 


Fırın 175 dereceye ayarlanır. Tüm hindi yıkanır, içi temizlenir (ama derisi üzerinde kalır) ve büyük bir fırın tenceresine veya derin bir tepsiye konur.

 


Göğüs eti üzerindeki derisi hafif ayrılır, derinin altına iki göğsün üzerine ikişer kaşık tereyağı konur. Bu göğüs etinin yumuşak olmasını sağlar.

 


Hindinin içerisine tüm soğan konur, isterseniz patates ve havuç parçaları da konur.
Ayrı bir kapta ılık su, tavuk bulyon ve kuru maydanoz karıştırılır hindinin üzerine dökülür, tuz ve karabiber karabiber serpilir. Son olarak üzerine zeytinyağı gezdirilir.

 


Folyo ile kapatılır ve yaklaşık 3-3.5 saat fırında pişirilir, sonra folya alınır, üzeri açık olarak 45-60 dakika daha pişer, üzeri iyice kızarana kadar. Fırın termometreyle hindinin göğüs eti kontrol edilir, etin iç sıcaklığı en az 80 derece olduysa hindi pişmiştir.

 


Fırından çıkan hindi, dilimlenmeden önce 10 dakika bekletir. Hemen dilimlenirse içinin suyunu sızar ve et yerken kuru olur. Yanında ister pilav, patates, makarna veya salata ile servis yapılır. Afiyet olsun.

 


Not: Artan hindinin etini kemiğinden ayırıp küçük küçük doğrayıp birer pişirimlik poşetlerde derin dondurucuda uzun sure saklayabilirsiniz, sonra çorba, ekmek, kiş salata gibi yiyeceklerde kullanabilirsiniz.

 

HİNDİ WİKİPEDİA'DA ŞÖYLE YER ALIYOR

 

Hindiler (Meleagridinae), tavuksular takımına ait olan sülüngiller familyası içerisinde bir alt familya oluştururlar. Amerika'ya ilk göç edenler tarafından keşfedilmiş ve 17. yüzyıl'ın başlarında Avrupa'ya getirilmiştir. Günümüzde eti için yetiştirilen bir kümes hayvanı olarak tanınırlar.

 

Hindinin 2 türü vardır. Meleagris gallopavo Doğu ve Güney Amerika kökenli bir tür olup, 1 m'ye kadar büyür. Diğer tür Meleagris ocellataise Meksika Yucatan menşeili olup belirgin bir şekilde daha küçüktür.

 

 

A+A-

HABERE YORUM KAT