1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Hiçbir Cinsel Saldırı Cezasız Kalmamalı!'

'Hiçbir Cinsel Saldırı Cezasız Kalmamalı!'

Hiçbir Cinsel Saldırı Cezasız Kalmamalı!
A+A-

Bingöl’de 16 yaşındaki E.A.’ya cinsel istismarda bulundukları iddia edilen uzman çavuşların mahkemece serbest bırakılması, Van’da protesto edildi.


Sistemin Tecavüzüne Karşı Van İnisiyatifi üyeleri, Beşyol Meydanı’nda bir araya gelerek, Cumhuriyet Caddesi’nden Sanat Sokağı’na yürümek istedi. Polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine ellerindeki tavalara vurup düdük çalan grup, oturma eylemi yaparak yaşanan duruma tepki gösterdi. Zaman zaman polislerle gruptakiler arasında tartışmalar yaşanırken, polis ekipleri olası bir olaya karşı geniş güvenlik önlemi aldı. Burada grup adına hazırlanan basın metnini okuyan Sistemin Tecavüzüne Karşı Van İnisiyatifi üyesi Diba Keskin, Bingöl’de 16 yaşındaki kız çocuğuna yönelik tecavüz davasında sanık olan uzman çavuşların hakkında mahkemenin tahliye kararı vermesinin bu ülkenin yargı sisteminin ne kadar köhne, ne kadar güdümlü ve ne kadar erkek zihniyetli olduğunu tekrar kendilerine gösterdiğini söyledi. Keskin, “Yargı sisteminin tecavüzcüleri tutuksuz yargılaması ise tecavüzcülerin korunduğunun göstergesidir. Hiçbir cinsel saldırı cezasız kalmamalı, hiçbir cinsel saldırının faili korunmamalı, adalet suçtan zarar gören herkesin yanında olmalıdır” diye konuştu.

\"\"


Yapılan açıklamanın ardından gruplar halinde Sanat Sokağı’na yürüyen kalabalık, burada bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT