1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Her kampüste bir eylem!

Her kampüste bir eylem!

Her kampüste bir eylem!
A+A-

HER YERDE BOYKOT, YÜRÜYÜŞ VE ETKİNLİKLER...

 

İstanbul, Ankara, Tekirdağ, Kocaeli, Antep, Muş... Türkiye'nin her yerinde üniversiteler kaynıyor.

 

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) yönetimi ve öğrencilerine destek de hız kesmiyor. İstanbul’da bulunan çeşitli üniversitelerin öğrencileri, rektörlerinin ODTÜ’yü kınayan açıklamalarını eylem, boykot ve çeşitli etkinliklerle protesto etti.İstanbul’da Galatasaray Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesinde çok sayıda öğrencinin dersleri boykot ettiği öğrenildi.

GSÜ KONSEYİNDE ODTÜ İSTİFASI

Galatasaray Üniversitesi öğrencileri, ODTÜ’lü öğrencileri eleştiren ve onları “terörist” olmakla suçlayan GSÜ Öğrenci Konseyini istifaya çağırmıştı. Bugün GSÜ Öğrenci Konseyi Dış İlişkiler Sorumlusu tepkiler karşısında istifa etti. Dersleri boykot eden öğrenciler gün boyunca çeşitli etkinlikler düzenliyor. Eğitim Sen adına açıklama yapan Zeynep Arıkan ise  GSÜ Rektörünü istifaya çağırdı. Öğrenci kulüpleri adına konuşan Mustafa Öcalan da öğrenci konseyi başkanını istifaya davet etti.

\"\"Sloganlar ve pankartlarla rektörlüğün önüne yürüyen öğrencilere Bulutsuzluk Özlemi solisti Nejat Yavaşoğulları da destek verdi. Yavaşoğulları, okul kampüsünde bir de dinleti verdi.

HER KAMPÜSTE BİR EYLEM

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde de öğrenciler “Her yer ODTÜ, her yer direniş” diyerek eylem yaptı. Öğrencilerin etkinlikleri sürüyor.

İstanbul Üniversitesi Avcılar Yerleşkesinde yapılan ODTÜ’ye destek forumuna ise Özel Güvenlik Görevlilerinin müdahale ettiği öğrenildi. Müdahaleye direnen öğrenciler forumlarına devam etti.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) öğrencileri de ODTÜ ile dayanışma forumu düzenleyecekleri yemekhane önüne yürülüş yaptılar. Öğrenciler burada ODTÜ sürecini değerlendiren konuşmalar yaptılar. Foruma öğretim üyeleri de katıldı. Bilgi Üniversitesi Kuştepe Kampüsünde de “ODTÜ’nün yanındayız” forumu düzenledi.

‘BU REKTÖR BİZİM DEĞİL’

Marmara Üniversitesi öğrencileri de Haydarpaşa Kampüsünde yaptıkları yürüyüşle ODTÜ’ye destek mesajı verdi. ODTÜ’lü öğrencilerini suçlu gösteren bildiriye imza atan Rektör M. Zafer Gül’ün istifasını istedi. Öğrenciler adına konuşan Cansu Karyemez, “Bizler bu üniversitenin öğrencisi olarak rektörlerin ve öğrenci konseyi başkanın ÖDTÜ’lü arkadaşlarımız üzerinden oynadığı oyunu benimsemiyor ve şiddetle reddediyoruz. Marmara Üniversitesinde eli satırlı katilleri koruyan, farklı düşüncelere tahammüllü olmayan, cinsel yönelimlere baskı ve şiddet uygulayan, ODTÜ’lü arkadaşlarımızı bizim temsilcimizmiş gibi görüp kınaya M. Zafer Gül’ü rektör olarak kabul etmiyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından öğrenciler, “Her yer direniş, her yer  ODTÜ” sloganlarıyla Kadıköy-Eminönü İskelesine yürüdü. Yürüyüşe Bisiklet Kulübü üyeleri de bisikletleriyle eşlik etti. (İSTANBUL)


\"\"KOÜ'DE GÖZALTILAR PROTESTO EDİLDİ

Yeni yılın ilk saatlerinden Kocaeli’nde ev baskınları sonucu 12 üniversite öğrencisinin gözaltına alınması, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) öğrencileri tarafından protesto edildi.

1 Ocak’tan beri gözaltında tutulan öğrencilerin yarın mahkemeye sevk edileceği bildirildi. Mahkeme önünde bekleyeceklerini dile getiren öğrenciler ise basın açıklaması yaptı. Sosyal Tesisler önünde toplanan öğrenciler sloganlarla yürüyüşe geçti. TOMA’ların, panzerlerin ve polis ekip arabalarının da hazır bulunduğu üniversite içerisine girişlerin “kontrol” altında yapılması dikkat çekti.

Arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen öğrenciler A Kapısı önünde basın açıklamalarını gerçekleştirdi. Öğrenci Emre Genç, “Arkadaşlarımızın suçları büyük. Onlar üniversitelerinin sermayeye devredilmesine karşı durdular. Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim hakkımızı ve demokratik özerk üniversite taleplerimizi haykırdılar. Onlar binlerce tutsağın bedenini ölüme yatırmasına seyirci kalmadılar. Onlar ‘Roboski’nin ve tüm katliamların hesabını soracağız’ dediler. Ve bizler onların suç ortakları, arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar kampüsleri, sokakları direniş mevzilerine çevireceğiz” dedi.(Kocaeli/EVRENSEL)


\"\"NKÜ BÖYLE EYLEM GÖRMEDİ

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri ODTÜ’lü öğrencilere destek vermek ve ODTÜ’yü kınayan Rektör Osman Şimşek’i protesto etmek üzere yürüyüş yaptı. İlk kez bu kadar büyük bir öğrenci eylemine sahne olduğu belirtilen üniversitede, sabah saatlerinde tüm fakültelerde eyleme çağrı yapıldı. Öğle saatlerinde kampüs dışında toplanan öğrenciler, üniversite içerisine girmek ve burada bir basın açıklaması yapmak istedi.

Özel Güvenlik barikatını aşan öğrenciler yerleşke içinde yürüyüşe başlayan öğrencilere bu defa da çevik kuvvet müdahale etmek istedi. Gerginlik tırmanınca araya Rektör Yardımcısı İhsan Soysal girdi.  Soysal, eyleme katılan öğrencilerin öğrenci kimlik kartlarını görmek istemesine tepki gösteren öğrenciler oturma eylemi yaptı.

‘AKP MAYASI ÜNİVERSİTEDE TUTMAYACAK’

Öğrencilerin geri adım atmayınca çevik kuvvet ekipleri üniversiteden çıkartıldı, Özel Güvenlik Birimleri de öğrencilerin yürüyüş güzergâhını açmak zorunda kaldı.

 

Yemekhane önüne “Direnişe devam ODTÜ’ye bin selam” sloganlarıyla yürüyen öğrenciler, burada bir açıklama yaptı. Tıp Fakültesi öğrencisi Sinem Bostan, yaptığı konuşmada, üniversitelerde AKP’ye karşı oldukça dinamik bir mücadele hattının oluşmaya başladığını belirterek, “Namık Kemal Üniversitesi Öğrencileri olarak ODTÜ’de direnen öğrencileri ve akademisyenleri selamlıyoruz! Biz biliyoruz ki Rektörleriyle birlikte AKP’de tarihin çöplüğünde kendine yer bulacaktır” Eğitim Sen üyesi akademisyen Mukaddes Akdeniz’e, üniversite tarafından soruşturma açılmasını da protesto eden ve hocalarına sahip çıkacaklarını bildiren öğrenciler, “Bizler akademisyenlere dönük bu tür operasyonların karşısında duracağımızı bildiriyoruz ve üniversiteyi bu gerici zihniyete teslim etmeyeceğimizi hatırlatıyor, okul yönetimini uyarıyoruz” dediler. (TEKİRDAĞ)


KONSEY BAŞKANINA İSTİFA ÇAĞRISI

Ankara Üniversitesi (AÜ) öğrencileri ve öğrenci toplulukları ODTÜ’deki polis saldırısında öğrencileri suçlayan AÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Çağatay Zincirlioğlu’nu kınadı. Ankara Üniversitesi’ne bağlı fakültelerden Bilim ve Sanat Topluluğu, Düşünce ve Sanat Topluluğu, DTCF Tiyatro Topluluğu, Evrim Çalışkanları Topluluğu, Genç Eğitimciler Kültür Topluluğu, Sosyalist Düşünce Topluluğu, Sosyal Bilimler Topluluğu, Sinema ve Sanat Topluluğu ve Toplumcu Hukukçular Topluluğu’ndan öğrenciler Zincirlioğlu’nun istifası için kampanya başlattı. Öğrenciler Zincirlioğlu’nun kendilerini temsil etmediğini ve derhal istifa etmesi gerektiği belirtti.


\"\"GAZÜ’DEN REKTÖRE UYARI

Gaziantep Üniversitesinde de (GAZÜ) öğrenciler ODTÜ’ye destek eylemi yaptı. Eyleme öğretim üyeleri, çeşitli sendika ve siyasi partilerden de destek gelirken, Eğitim Sen Antep Şube Başkanı Ömer Faruk Koç’un üniversiteye girişi ise özel güvenlik birimleri tarafından engellendi. Koç, kolundan tutularak zorla dışarı çıkarılmak istendi. Görevliler, gazetemizin muhabirinin çekim yapmasına da müdahale etti.

Üniversite içinde toplanan öğrenciler ve akademisyenler ise, “ODTÜ ayakta AKP’ye direniyor” pankartı arkasında üniversite ana girişine kadar yürüyüş yaptı. Öğrenciler Eğitim Sen’e ve basına yönelik engelleme girişimini de protesto etti. Burada konuşan Hasan Karadağ, “AKP’ye yaranmaya çalışırken öğrencileri karşınıza aldığınızı unutmayın. Unutanların başına ne geldiğini Galatasaray Üniversitesi öğrencileri göstermiştir. Rektörümüz eğer öğrencilerin yanında ise yaptıkları açıklamadan imzalarının derhal çekmelidir” dedi.

Eyleme Eğitim Sen’in yanı sıra SES, BES, TTB ve Emek Partisi de destek verdi. (Gaziantep/EVRENSEL)


\"\"MUŞ'TA ÖĞRENCİLER YOL KAPATTI

Ulaşım sorununun çözülmesini isteyen Alparslan Üniversitesi öğrencileri, Muş-Kulp karayolunu iki saat trafiğe kapattı. Yetkililerin sessizliğine tepki gösteren ve sorunlarının çözülmesini isteyen öğrenciler, minibüslerin yetersiz olması ve minibüs güzergahlarının düzensiz olması nedeniyle sıkıntı çektiklerini belirtti. Öğrencilerin protestolarını sürdürmeleri üzerine eylem alanına AKP’li Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede geldi. Sorunun cuma gününe kadar çözüleceğini iddia eden Dede, öğrencilerden eylemlerini bitirmelerini istedi. Dede ile görüşen Muş Alparslan Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanı Fuat Şeker, taşıma problemi yüzünden birçok öğrencinin sınavlara giremediğini söyledi. Şeker, “Şu an güzergâhlarda büyük bir sorun var. Saray Mahallesinden gelen ve hastanenin yanına kadar yürümek zorunda kalan arkadaşlarımız var. KYK yurdundan gelen arkadaşlarımız var. Bunlar merkeze gelip bir araba değiştirip, daha sonra üniversiteye geliyor. Hesaba vurduğunuzda 130 lira yola para gidiyor. Bunlar bir düzene oturtulmalıdır. Bunun dışında 10 arabanın olduğunu söylediniz, ama sadece 6 tanesi çalışıyor ve 4 tanesi de plaka işlemlerinden dolayı çalışmıyor. Neden hizmet veremiyor, bizim final haftamız ve arkadaşlarımız sınavlarına giremiyor. Çok sayıda arkadaşlarımız hem geç kalıyor hem de sınavlara giremiyor. Bunun için araçlar hizmete girip, bu mağduriyetimiz giderilsin” diye konuştu. (MUŞ)


URFA'DA ÖĞRENCİLERE GAZ BOMBALI MÜDAHALE

Urfa'da bulunan Harran Üniversitesi'nde okuyan öğrencilerin ulaşım zammını protesto etmek amacıyla yapmak istedikleri eyleme polis gaz bombasıyla müdahale etti. Osmanbey Kampüsü'nde polisin müdahalesine öğrenciler taşlarla karşılık verdi. Çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığı olayda, çatışmalar devam ediyor. (URFA)

evremsel

A+A-

HABERE YORUM KAT