1. HABERLER

  2. Her Evin Önünde Mezarlık Var

Her Evin Önünde Mezarlık Var

Her Evin Önünde Mezarlık Var
A+A-

Zonguldak'ın Elvanpazarcık beldesine bağlı mahallede, halk 90 yıldır ölen yakınlarını evlerinin bahçelerine defnediyor. 10 yıl önce belediye tarafından mezarlık yeri gösterilmesine rağmen mahalle sak

Zonguldak'ın Elvanpazarcık beldesine bağlı mahallede, halk 90 yıldır ölen yakınlarını evlerinin bahçelerine defnediyor.
10 yıl önce belediye tarafından mezarlık yeri gösterilmesine rağmen mahalle sakinleri, mezarlık bölgesinin beldeye uzak olmasını bahane ederek vefat eden yakınlarını bahçelerine gömüyor.
Mahalledeki evinin bahçesinde 3 akrabasının kabri bulunan Hatice Aslanbaki; şöyle konuştu: "Ben buraya geleli 50 sene oldu. Geldiğimde burada mezarlar vardı. Hiçbir yerde yokmuş mezar, sadece burada varmış. Burası dolunca biz kabul etmedik. Başkaları girsin istemedik. Benim torunlarım var. Oğlum kayınpederim var. Burası böyle kısıtlı olunca herkes ne yaptı. Kendi kapısının önüne, arazisine defnetti. Önceki belediye başkanımız bir karar verdi. 'Ormana toplu mezar yapılsın' dediler. Kimimiz kabul etti, kimimiz etmedi. O zaman öyle kaldı. Orası zaten mahkemelikti. Mezar olması için mahkeme kazanılmış. Burada her evin bahçesinde mezarlık var. Yol kenarlarında var. Eğer toplu mezarlık olursa, herkes kabul ederse biz de ederiz. Bizim burada bir gün mezarları dolaşmakla geçiyor. Toplu mezar olsun."
Mezarlığı bahçesinde olan mahalle sakini Fikret Zaman da, Elvanpazarcık'ın 1992 yılında belde olduğunu anlatarak şunları söyledi: "1992'den günümüze kadar Tasmacı'da eklenince mahalle sayısı 5'e çıktı. Diğer bütün mahallenin kendine özgü mezarlığı var. Maalesef Hayat Mahallesinde bir mezarlığımız yok. Yerleşim olduğu tarihten bu tarafa Hayat Mahallesi'nde herkes zorunlu olarak ister istemez kapısının önüne, penceresinin karşısına mezarlık yapmak zorunda kaldı." Bunun hoş olmayan bir görüntü olduğunu anlatan Zaman, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sorun dile getirilmesine rağmen çözülmedi. Herkesin ortaklaşa rahatlıkla cenazeleri defnedebileceği bir mezarlık olması gerekmektedir. 80-90 yıldan beri herkes cenazesini zorunlu olarak evinin bahçesine defnetmektedir. Bahçemde şu an 3 mezar var. İkisi büyük annemle büyükbabama ait, bir tanesi eşime ait 3 mezar var."
Öte yandan Elvanpazarcık Belediye Başkanı Hüseyin Uzun yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Elvanpazarcık Belediyesi 7 mahalleden oluşmaktadır. Muhtarlık döneminden belediyeye geçen her mahallenin mezarlık sistemi vardı. Toplam 5 mahallenin köy tüzel kişiliğine ait mezarlık yerleri vardı. Belediyeye devredildi. Belediyede buraları geliştirerek cenaze defin sahaları haline getirdi. Cumhuriyet ve Hayat Mahallesi'nde düzenli cenaze defnedebilecek bir mezarlık yoktu. Daha önceki dönemde Hayat Mahallesi için arkadaşlarımız Bölge Müdürlüğü'nden tahsisi yapmış. Bununla ilgili çalışma devam ediyor. Saha tamamen boşaltıldı, fakat yolla ilgili sıkıntı var. Bir mahallede hazineyle ilgili çalışmalar var, haritacılar çalışıyor. Diğerinde yolla ilgili çalışma var. Buralarda cenazeler genelde sülalelerin evlerinin uygun bir yerine defnedilerek bugüne kadar gelmiş. Buranın yerleşiminden bu yana bu şekilde devam ediyordu. Bundan sonra işlerimiz bitince düzenli cenaze defnedilecek mezarlıklarımız olacak. Hayat ve Cumhuriyet mahallelerindeki halkımızın cenaze defnedecek yerleri olacak."
(SA-HO-Y)

01.02.2013 10:44:11 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT