1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Her 10 Erkekten 7'si Erken Boşalma Sorunu Yaşıyor

Her 10 Erkekten 7'si Erken Boşalma Sorunu Yaşıyor

Her 10 Erkekten 7si Erken Boşalma Sorunu Yaşıyor
A+A-

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) uzmanları, Türkiye'de cinsel hayatı aktif olan her 10 erkekten 7'sinin hayatının bir döneminde erken boşalma sorunu yaşadığını söyledi. Erken boşalmanın, erk

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) uzmanları, Türkiye'de cinsel hayatı aktif olan her 10 erkekten 7'sinin hayatının bir döneminde erken boşalma sorunu yaşadığını söyledi.
Erken boşalmanın, erkeğin boşalma refleksi üzerinde istemli kontrolünün olmaması durumu olduğunu ifade eden CİSED Onursal Başkanı Dr. Cem Keçe, "Sürekli olarak ya da yineleyici bir biçimde, çok az bir uyarılmayla, kişinin istemesinden önce boşalma olması durumu, erken boşalma olarak tanımlanıyor. Erken boşalmanın en iyi profesyonel tanımı; yaşadığı cinsel ilişkilerin çoğunda, erkeğin ne zaman boşalacağı üzerine gönüllü ve bilinçli kontrolünün olmamasıdır. Diğer bir değişle, erken boşalmada önemli olan süre değil, boşalma refleksi üzerinde dolaylı olarak istemli bir denetimin olup olmamasıdır. Denetimsizliği tanımlamada 'erken' sözcüğü uygun olmadığından, 'erken boşalma' yerine 'denetimsiz boşalma' ya da 'istemsiz boşalma' terimlerinin kullanılması daha uygun olacaktır" diye konuştu.

"TANI İÇİN BAZI KRİTERLER VAR"
Erken boşalmanın aslında bir hastalık olmadığını, sadece cinsel bir uyumsuzluk ve işlev bozukluğu olduğunu belirten Dr. Keçe, cinsel ilişkide en önemli şeylerden birinin çiftler arasında uyum olduğunu vurguladı. Dr. Keçe, erken boşalma tanı kriterlerini de şu şekilde açıkladı:
"Cinsel birleşmenin 7 dakika ve üstünde sürdürülememesi,
Yaşanan seksüel aktivitelerde bayan partnerin tatmin olmaması,
O an geldiğinde erkeğin kendini tutmak istemesine rağmen denetimsiz ve istemsiz bir şekilde boşalma refleksi üzerinde dolaylı bir kontrolünün olmaması,
Yenileyici ve tekrarlayıcı bir biçimde her cinsel ilişkide denetimsiz boşalmanın gerçekleşmesi,
Haftada 1 veya 2 cinsel birleşmeden oluşan düzenli bir cinsel hayata rağmen belirtilen sorunların altı aydan sonra da devam ediyor olması."
Erken boşalan erkeklerin geçmişlerinde cinsel travma öyküleri olabileceğine dikkat çeken CİSED Genel Başkanı Dr. Cebrail Kısa ise, "Genellikle geçmiş cinsel travma öyküleri olan erken boşalan erkekler; boşalma için aceleci olur, geçmiş cinsel performanslarından utanç duyar, partnerlerinin yaşanan cinsellikten haz almadığı endişesi içindedir, duyulara ve dokunmanın verdiği hazza odaklanamaz, cinsel açıdan deneyimsizdir, kendilerine güvenmezler, cesaretleri eksiktir ve zamanla cinselliğe karşı korku geliştirirler" dedi.

"TÜRKİYE'DE HER 10 ERKEKTEN 7'Sİ SÜPERMEN"
Erken boşalmanın erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu olduğuna dikkat çeken CİSED Genel Sekreteri Psikolog Serap Güngör de, "Türkiye'de neredeyse her 10 erkekten 7'si süpermen. Çünkü ülkemizde cinsel hayatı aktif olan her 10 erkekten 7'si hayatının bir döneminde erken boşalma sorunu yaşıyor. Diğer bir değişle, süpermen gibi hızlılar ve çabuk boşalıyorlar. Buna rağmen erkekler erken boşalma için tedavi arayışında bulunmuyor, çaresiz oldukları için cinsellikten zamanla soğuyorlar ya da sertleşme sorunları yaşamaya başlıyorlar. Oysaki boşalma kontrol edilebilen bir reflekstir ve erken boşalmanın yüzde 100 tedavisi vardır. Tedavi yolu ise cinsel terapidir" dedi.
(İHA-OK-D)

10.01.2013 13:44:44 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT