1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hem Kursiyerlerine Verem Konferansı

Hem Kursiyerlerine Verem Konferansı

Hem Kursiyerlerine Verem Konferansı
A+A-

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, Halk Eğitimi Merkezi (HEM) kursiyerleri ve usta öğreticilerine verem konfransı verildi. Halk Eğitimi Merkezi çok amaçlı salonundaki konferansa Verem Savaşı Dispanseri Do

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, Halk Eğitimi Merkezi (HEM) kursiyerleri ve usta öğreticilerine verem konfransı verildi.
Halk Eğitimi Merkezi çok amaçlı salonundaki konferansa Verem Savaşı Dispanseri Doktoru Birgül İpek konuşmacı olarak katıldı. Dr. Birgül İpek, verem hastalığının verem mikrobu ile oluşan ve vücudun herhangi bir organını tutabilen bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirterek, "Verem hastalığı dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı meselesi olmaya devam ekmektedir. Dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni hasta ortaya çıkmakta, 1,5 milyon insan veremden ölmektedir. Verem mikrobu, güneş görmeyen ortamlarda havada uzun süre canlı kalabilir. Güneşten gelen ultraviyole ışınları verem mikrobunu kısa sürede öldürür" dedi.
Verem hastalığının bulaşma yollarından bahseden İpek, "Verem, tedavi görmemiş veya düzenli tedavi görmeyen hastaların aksırma, öksürme ve konuşmaları sırasında havaya yayılan mikropların teneffüs yoluyla alınması ile bulaşır. Tedavi olmayan bir verem hastası her yıl yaklaşık 10-15 kişiyi enfekte eder. Solunum yoluyla alınan verem mikrobu verem enfeksiyonuna yol açar. Bu bir hastalık durumu değildir. Vücutta verem basilinin sessiz durduğu ve adeta hapsedildiği bir durumdur. Enfekte olan kişilerin yüzde 5'i, 1-2 yıl içinde aktif verem hastası olur, yüzde 5'inde ise verem mikrobu vücutta sessiz olarak bekler. Vücut direncinin düştüğü durumlarda, vücutta beklemekte olan verem mikrobu çoğalarak, verem hastalığına yol açar" diye konuştu.
(SB-MŞ)

10.01.2013 16:34:04 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT