1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "helal Gıdaların Yüzde 80'ini Gayrimüslimler Üretiyor"

"helal Gıdaların Yüzde 80'ini Gayrimüslimler Üretiyor"

helal Gıdaların Yüzde 80ini Gayrimüslimler Üretiyor
A+A-

GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, Müslüman tüketicilere hitap eden helal sertifikalı gıdaların yüzde 80'inin gayrimüslimler tarafından imal edildiğini söyledi. Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Güne

GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, Müslüman tüketicilere hitap eden helal sertifikalı gıdaların yüzde 80'inin gayrimüslimler tarafından imal edildiğini söyledi.
Çanakkale'nin Biga ilçesinde, Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) ve Biga Belediyesi iş birliğiyle 'Gelişen dünyada helal sertifikası ve helal gıda' konulu bir konferans düzenlendi. Çok sayıda yetkili ile çeşitli sektörlerden temsilcilerin katıldığı sempozyumun açılış konuşmasını GMKA Genel Sekreter Mustafa Gündoğan yaptı. Gündoğan, Balıkesir ve Çanakkale illerinde "helal sertifikası"na sahip firma sayısının iki elin parmaklarını geçmediğini söyledi.
Gündoğan, konuşmasında, "Güney Marmara Kalkınma Ajansı olarak bölgemizin ihracat kapasitesinin sadece hibe desteklerinden faydalanılarak istenen seviyeye gelemeyeceğinin şuuruyla fuar, eğitim organizasyonları, toplantı gibi faaliyetlerle de bölgenin ihracatının geliştirilmesine katkı sağlıyoruz. Gıda sektöründe Türkiye'nin önde gelen bölgelerinden olmamıza rağmen, ihracat için önemli bir yeri olan 'helal sertifikası' arzu edilen seviyenin çok altında" dedi.
"Helal gıda" konusunda Türkiye olarak dünyada neredeyse yaya kalındığını ileri süren Gündoğan, sempozyuma katılanlara helal ürün pazarı hakkında ajans uzmanlarının hazırladığı raporla ilgili bilgi verdi. Gündoğan, "Dünya helal gıda pazarı 1 trilyon dolara yaklaştı. ABD'den Çin'e, İsviçre'den Güney Afrika'ya kadar birçok ülkede helal sertifikası veren kuruluşlar var. Birçok küresel firma, özellikle fast food zincirleri toplumun helal gıda konusunda şuurlu olduğu ülkelerde ürünlerinde helal kesim et kullanıyor. Müslüman tüketicilere hitap eden helal sertifikalı gıdaların yüzde 80'inin üreticileri gayrimüslimler. ABD'de 12 eyalette helal gıda kanunu çıkarıldı. Dünyada helal gıda logosunun kullanımında kısıtlama olan tek ülkenin de Türkiye olduğu arkadaşlarımızın hazırladığı bu raporda yer alıyordu" diye konuştu.
GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan'ın konuşmasının ardından söz alan GİMDES Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin Kamil Büyüközer, Avrupa'da Müslüman nüfusun sayısının gittikçe arttığına dikkat çekerek, "Türkiye'den ithal edilen ürünlerin yüzde 70'i Avrupalı Müslümanlar tarafından tüketiliyor. Avrupa'da özellikle helal gıda temizlik ve güven anlamına gelmesinden dolayı sadece Müslümanlar tarafından değil, diğer Avrupalılar tarafından da tercih ediliyor" dedi.
(ST-GD-MŞ-GS-E)

12.02.2013 12:34:09 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT