1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HDP’ye yönelik ırkçı saldırılar bu akşam da devam ediyor

HDP’ye yönelik ırkçı saldırılar bu akşam da devam ediyor

HDP’ye yönelik ırkçı saldırılar bu akşam da devam ediyor
A+A-

HDP Ataşehir ilçe binasını ablukaya alan bir grup, tekbir getirerek binayı ateşe verirken, İzmir'de HDP Karabağlar ilçe binasını ablukaya alan ırkçı grubun içerde kalan partilileri linç etmek istediği ifade ediliyor.Dicle Haber Ajansı’nın aktardığına göre, HDP Ataşehir ilçe binası ırkçı bir grup tarafından ablukaya alındı. Tekbir getiren ve ırkçı sloganlar atan grup, binayı taşlayarak camları kırdı. Irkçı kalabalık daha sonra binayı ateşe verdi. Haber verilmesine rağmen itfaye ekiplerinin yangına müdahale etmediği belirtildi. Bina içinde kimse bulunmazken; HDP Ataşehir İlçe Örgütü’nün, böyle bir saldırının olacağı bilgisinin emniyetle paylaştığı ancak herhangi bir önlemin alınmadığı öğrenildi. Irkçı grubun bina önünde bekleyişi sürüyor.

HDP Ataşehir ilçe yöneticisi Pervin Tunbul, “Daha önce biz duyum aldık. Ümraniye ilçemize gittik. Oradan geldiğimizde, yürüyüş Kayışdağı’ndan buraya doğru geliyordu. Buralarda dolanmaya başladık. Buraya doğru geldiler, içeriye girdiler ve bütün eşyaları aşağıya attılar ve yaktılar. Camlardan aşağıya attılar. İçeride kimse yoktu” dedi.

Daha sonra olay yerine gelen Ataşehir İlçe Eş Başkanı Nejdet Özçelik de, “Biz Halkların Demokratik Partisi olarak bu ülkede barışın teminatıyız. Biz bu ülkede demokrasinin teminatıyız. HDP bu ülke için son şanstır. Bu şansı değerlendirmek, aslında halklarımıza düşer. Kardeşlik HDP’den geçiyor. İlçe binamız yakıldı, yıkıldı, ama biz kitlemizi buraya taşımadık ve tepki göstermedik. Bizim amacımız kanın durmasını sağlamaktır. Bunun başka yolu da yoktur. Bunun üzerine kim kanla geliyorsa, bu ülkeye ihanet ediyor. Bu ihanetin merkezi bellidir. Seçim kaybetmekle dünyanın sonu olmuyor. Başkan olmamak da dünyanın sonu değildir. Eğer başkan olunca kan duracaksa, yarın kendisini başkan yapalım. Halkımızı sükunete davet ediyoruz. Partimizi sükunete davet ediyoruz” diye konuştu.

İzmir
HDP Karabağlar İlçe Örgütü’nün, Karabağlar Yıkık Cami mevkinde bulunan ilçe binasına yaklaşık 200 kişilik ırkçı bir grup tarafından saldırı düzenlendi. Grup sık sık ırkçı sloganlar atarak binaya saldırırken, ilçe eş başkanları ve ilçe yöneticileri ise saldırı nedeniyle binada mahsur kaldı. Olay yerine gelen polis ekipleri ise ırkçı gruba müdahale etmezken, grubun elinde yanıcı ve patlayıcı madde bulunduğu iddia ediliyor.

Bartın
Bartın’da akşam saatlerinde Yukarı Çarşı’da 4 katlı binanın 3’üncü katında bulunan HDP il binası önünde toplanan yaklaşık 300 kişi, ellerindeki Türk bayraklarıyla slogan atmaya başladı. Polis, bina önünde geniş güvenlik önlemi alırken, parti penceresine Türk bayrağı asmak isteyen kalabalığa izin vermedi. Bunun üzerine bitişikte bulunan binanın çatısına çıkan 5 kişi, partinin camlarını taş atarak, ışıklı tabelasını ise sopa ile vurarak kırdı. 5 kişi, daha sonra binanın 2’nci katına Türk bayrağı astı.

Bu sırada aşağıda bekleyen grup ile polis arasında kısa süreli arbede çıktı. Grup daha sonra kırılan HDP tabelasını ateşe vererek İstiklal Marşı okudu. Polis, olayla ilgili 3 kişiyi gözaltına aldı. (DİHA, DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT