1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'nin bir sonraki adresi orası olacak!

HDP'nin bir sonraki adresi orası olacak!

HDP'nin bir sonraki adresi orası olacak!
A+A-

HDP Adana Milletvekili Beştaş, dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından bu uygulamanın durdurulması için AİHM'e başvuru yapılacağını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, dokunulmazlıkların kaldırılmasının iptali için Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) verilen bireysel imzalardan sonra bir sonraki adresin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) olacağını kaydetti.

Bir gazetecinin "Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, dokunulmazlıklarla ilgili bireysel başvuru yapılamayacağını söylemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Beştaş, "Adalet Bakanı belli ki hukuktan anlamıyor. Zaten açıklamalarından hak, hukuk ve özgürlüklerle sıfır bağının olduğunu ortaya seriyor. Adalet Bakanı önce anayasayı okusun ve bireysel başvuru nasıl yapılıyor öğrensin. Hukuk bilmeden hukukçulara ders vermek kimsenin haddine değildir." ifadesini kullandı.

"HAZIRLIKLARI YAPIYORUZ"

Anayasa Mahkemesine, Anayasa'nın 85. maddesine göre kararın iptali için başvuru yaptıklarını, buna ilişkin karardan sonra bireysel başvuru yolunun da açık olduğunu savunan Beştaş, "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine de tedbir talepli, değişikliğin uygulanmasının durdurulması amacıyla da başvuru hazırlıklarımızı yapıyoruz." sözlerini kaydetti.

"KAÇAN MİLLETVEKİLİMİZ YOK"

Beştaş, yurt dışına çıkan HDP'li milletvekillerinin dönüp dönmeyeceği sorusu üzerine, "Bizim kaçan milletvekilimiz yok. Partimizin diplomatik faaliyetleriyle ilgili oradalar. Bunun bu şekilde lanse edilmesi haksızlıklara ve hukuksuzluklara kılıf aramaktır." görüşünü savundu.

A+A-

HABERE YORUM KAT