1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'li Yüksekdağ'dan İsmail Kahraman'a olay sözler

HDP'li Yüksekdağ'dan İsmail Kahraman'a olay sözler

HDP'li Yüksekdağ'dan İsmail Kahraman'a olay sözler
A+A-

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın "Yeni anayasada laiklik olmamalı" açıklamasına bir tepki de HDP Eş Genel Başkanı ve Van Milletvekili Figen Yüksekdağ'dan geldi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ partisinin grup toplantısında konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır. Dindar anayasa meselesinden anayasamızın kaçınmaması lazım." sözlerini eleştirerek, "Meclis Başkanı itiraf etti; takke düştü kel göründü. Din vurgusu yaparak hakimiyet ve hegemonya kurmak peşindeler. Çok dindar oldukları için mi çok dindar bir anayasa istiyorlar.? Meclis Başkanı 'dindar devletiz, din eksenli anayasa yapılmalıdır' diyor. Bu fütursuzluktur tam anlamıyla. İnsanların halkımızın dini yaşama duygusunu, düşüncesini istismar edilmesidir buö diye konuştu. Yüksekdağ Kilis'teki duruma yönelik ise "Savaştan siyasi rant devşiriyorlar. Kilis'e o füzeler atıldı mı, attırıldı mı, düştü mü?" dedi.

Yüksekdağ'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:
"DİN TEMELLİ AYRILIKÇILIĞA DAVETİYE ÇIKARMAKTIR"

Meclis Başkanı dindar bir anayasadan söz ediyor. Bu vurguların tamamı, din temelli ayrılıkçılığa davetiye çıkarmaktır. Daha fazla din vurgusu yaparak hegemonya kurma peşindeler. Çok dindar oldukları için mi ‘dindar Anayasa' istiyorlar? Dine sahip çıkanlar, normal koşullarda Türkiye'de yaşanan tacizlere, tecavüzlere, hırsızlıklara tutum almalı değil mi?

Başkanlık anayasasını, masum ve meşru göstermek için o Anayasa taslağına dinin kutsallık elbisesini geçirmeye çalışıyorlar. Düşündükleri başkanlık rejimini, AKP-Saray tarzı hilafeti ilan etmeyi başaramayacaklar. Laiklik bu ülkede gerçek anlamda hiçbir zaman yaşanmadı. Özgürlükçü laikliğe susamış topraklarda yaşıyoruz. Zorunlu din derslerinin olduğu yerde, ‘Din eksenli bir anayasa yapılmalıdır' diyor. Tam bir fütursuzluk.

"PROJELERİNE TAŞ KOYMASIN DİYE HDP'Yİ İSTEMİYORLAR"
Fezlekeleri komisyona getireceklermiş. Hilafet ilan etme projelerine taş koyan olmasın diye, HDP'yi Meclis'te istemiyorlar. Bize saldırmaları, AKP-Saray iktidarının rejimi değiştirme planı. HDP Meclis'te olmazsa alanlarının genişleyeceğini düşünüyorlar. HDP gücünü, iradesini bu Meclis'te kazanmadı. Meclis'ten atma tehditleriyle de asla kaybetmeyecek.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT