1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'li Yüksekdağ: Türkiye Suriye'ye Girecek!

HDP'li Yüksekdağ: Türkiye Suriye'ye Girecek!

HDP'li Yüksekdağ: Türkiye Suriye'ye Girecek!
A+A-

HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, İngiltere'de konuştu. Türkiye'nin Suriye'ye yönelik müdahaleye hazırlandığını iddia eden Yüksekdağ, müdahalenin ülkedeki kaosu daha da büyüteceğini söyledi.


HDP Eş Genel Başkanı, Van Milletvekili Figen Yüksekdağ, İngiltere'de Türkiye'nin Suriye'ye yönelik askeri bir müdahalede bulunmaya hazırlandığını iddia etti. Yüksekdağ, Suriye'deki Kürt unsurlar ve PYD'nin uluslararası toplum tarafından kararlı şekilde desteklenmesini istedi.

Yüksekdağ İngiliz parlamenter Seema Malhotra'nın konuğu olarak Londra'da konferans verdi. Yüksekdağ konferansta, Türkiye'nin Suriye'ye dönük bir müdahaleye hazırlandığını iddia etti.

Buna karşı demokratik bir tepki oluşturmaya çalıştıklarını belirten Yüksekdağ, "Rus uçağının düşürülmesi gibi olaylar ve müdahale, Suriye'deki kaosu daha da büyütür, çözmez" dedi.


"PYD DESTEKLENMELİ"

"Suriye'de yerel demokrasi güçlerini çok önemli buluyoruz" ifadesini kullanan Yüksekdağ, Suriye'deki Kürt unsurlar ve PYD'nin uluslararası toplum tarafından kararlı şekilde desteklenmesini istedi. PYD'nin Suriye'de "demokrasi ve istikrar gücü" olduğunu iddia eden Yüksekdağ, örgütün Suriye'deki siyasi geçiş sürecinde de muhatap alınması gerektiğini savundu.


"KÜRTLER'İN STATÜ TALEBİ..."
Bir İngiliz gazetecinin "Suriye'de DAEŞ'e karşı hava operasyonlarına katılmaya hazırlanan İngiltere'nin, bu ülkede nasıl bir katkı yapmasını istediklerine" ilişkin sorusuna Yüksekdağ, "İngiltere dahil bütün uluslararası toplumun Kürtlerin statü talebini desteklemesi gerekir" yanıtını verdi.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT