1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'li Gür Gevaş'taki Kümbeti Sordu

HDP'li Gür Gevaş'taki Kümbeti Sordu

HDP'li Gür Gevaş'taki Kümbeti Sordu
A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Nazmi Gür, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.


Yazılı bir açıklama yayınlayan Nazmi Gür, Van’ın Gevaş ilçesinin önemli tarihi yerlerinden biri olan Selçuklu Mezarlığı ve yanındaki Melik İzzeddin tarafından 700 yıl önce kızı Halime Hatun için yaptırılan kümbetin turistlerin ilgisini çektiğini söyledi.


Gür, Halime Hatun Kümbeti'nin hemen arkasına 2007 yılında yaptırılan yurt binasının tarihi dokuya görüntü açısından zarar verdiğini belirterek şu soruları yöneltti: "Van'daki kültürel yapılara sahip çıkmak ve turizme kazandırmak için daha fazla çaba harcanması gerekmektedir. Bu bağlamda; Van'ın Gevaş ilçesindeki Halime Hatun Kümbeti yanında yapılan ve tarihi dokuya zarar veren yurt binasından haberdar mısınız? Halime Hatun Kümbetinin tarihi dokusunu korumak ve yurt binasının kaldırılması için bakanlığınızca herhangi bir girişimde bulunmayı düşünüyor musunuz? Gevaş ilçesinde bulunan Halime Hatun Kümbetinin yanında yapılan yurt binası hangi kurum tarafından inşa edilmiştir? Tarihi yapının bulunduğu alana zarar veren yetkililer hakkında bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? Yoksa bu tarihi yerlerin yok olmasına göz mü yumacaksınız? Gevaş ilçesinde bulunan Halime Hatun Kümbetini ziyaret eden turist sayısının son 10 yıla göre dağılımı nedir? Van'da tahrip edilen tarihi yer var mıdır? Zarar gören tarihi yerlerin sayısı nedir? Zarar gören tarihi yerlerin restore edilip turizme kazandırmak için herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?"

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT