1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'li Geveri: Parti içinde rahatsızlıklar var

HDP'li Geveri: Parti içinde rahatsızlıklar var

HDP'li Geveri: Parti içinde rahatsızlıklar var
A+A-

Pazar günü yeni bir yol haritası hazırlamak üzere toplanacak olan HDP yönetimi içindeki sorunlar yüksek sesle dile getirilmeye başlandı. Van Milletvekili Adem Geveri, ‘Partinin yönetim organlarını gelişmeler karşısında eksik kalmakla’ suçladı.

Pazar günü yeni bir yol haritası hazırlamak üzere toplanacak olan HDP yönetimi içindeki sorunlar yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

Geçtiğimiz gün, parti tabanından yayılan rahatsızlıkları değerlendirmek üzere toplanacaklarını söyleyen Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, HDP yönetiminin Pazar günü bu konuyu değerlendirmek ve yeni bir yol haritası hazırlamak üzere toplanacağını ifade etmişti. Kamuoyunun merakla beklediği toplantı öncesinde BasHaber’e konuşan HDP bileşenlerinden Azadi Hareketi’nden Van Milletvekili Adem Geveri, ‘Partinin yönetim organlarını gelişmeler karşısında eksik kalmakla’ suçladı.

Bileşen olarak HDP’nin bazı politikalarına şerh koyduklarını söyleyen HDP Van Milletvekili Adem Geveri, partisini ‘bu şiddet sarmalına karşı duruşumuz daha erken olabilirdi ya da daha kitlesel olabilirdi’ diye eleştirerek şunları söyledi: "HDP’nin politikalarına Kürd hareketinin de eleştirileri vardır. Bu eleştirilere biz de katılıyoruz. Dayanışmaya daha açık, uzlaşıya daha açık bir siyaset gütmek daha mümkün olurdu. Bu konuda Sayın Demirtaş’ın çok yapıcı bir duruşu vardır. Ama maalesef yönetim organları bu noktada eksik kaldı."

‘7 Haziran sonrası Hükümet’in kurulma aşamasında koalisyon görüşmelerinde biraz daha yapıcı ve belirgin rol alabilirdi’ diyen Geveri parti içindeki diğer sorunları da şöyle ifade etti: "HDP de ki bazı arkadaşların, toplumsal konularda özelliklede dindar çevrelerin rahatsızlığına tepkisine sebep olan bazı çıkışları oldu. Biz de bundan rahatsızlık duyduk. Özellikle LGBTİ meselesi kimi zaman kimi dindar çevrelere karşı DBP HDP den bazı arkadaşların çıkışları yaklaşımları dindar camiada rahatsızlıklara sebebiyet verdi. Bu nokta da biz baştan itibaren zaten endişelerimizi eleştiri ve kaygılarımızı dile getirdik."

'Parlamentoda kalmanın bir anlamı kalmadı'

 ‘HDP bazı noktalarda başarılı olamadı. Şimdi de devletin ağırlık baskıları altında siyaset yapmaya çalışmakta ve bu noktada da artık siyasal demokratik zemini yitirme noktasına geldik’ diyen Adem Geveri, artık HDP’nin şu anki sıkıntılarından öte siyasette kalıp kalmamasını tartıştıklarını dile getirererek şöyle konuştu: “En azından kendi adıma bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Şu an ki tıkanmış fiilen işletilemez hale getirilen Parlamento’da kalmanın bir anlamı var mı yok mu doğrusu kendim ve hareketim adına bunu değerlendirmeye almış durumdayız."

HDP yönetimiyle istişare ederek bu kararı nihayetlendireceklerini söyleyen Geveri şu anda içinde yaşadıkları trajik halin ve devletin sivil siyasete yönelik baskıcı uygulamalarının kendilerini böyle bir karar almaya yöneltebileceğini söyleyerek şunları aktarıyor: “Biz demokrasiye inandığımız halde Kürdlerin meşru hak ve hukuklarının özgürlüklerinin ayaklar altına alındığı bir Türkiye’de bizim Parlamento’da, Ankara’da siyaset yapmamız son derece riskli ve aynı zamanda tartışmaya açık bir konu. Bence orada olmamızın bir anlamı kalmadı.“

KaynakBasHaber

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum