1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'li Baluken'den IŞİD saldırı yapacak iddiası!

HDP'li Baluken'den IŞİD saldırı yapacak iddiası!

HDP'li Baluken'den IŞİD saldırı yapacak iddiası!
A+A-

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, IŞİD’in CHP ve HDP teşkilatlarına yönelik saldırılar yapacağı yönünde ciddi bilgiler olduğunu iddia etti.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Kilis’teki IŞİD saldırıları, Amedsporlu yöneticilere yapılan saldırı ve IŞİD'in HDP ve CHP'ye yönelik saldırı girişiminde bulunacağı iddiaları üzerine açıklama yaptı.

IŞİD’in CHP ve HDP teşkilatlarına yönelik saldırılar yapacağı yönünde ciddi bilgiler olduğunu iddia eden Baluken, “Kars Emniyet Müdürlüğü'nün diğer birimlere gönderdiği gizli belgeler basına yansıdı. Bizde de o yönlü bilgiler. var. IŞİD’in CHP ve HDP’ye yönelik saldırılar yapacağına dair bilgiler var ciddi şekilde. Resmi şekilde bize iletilmiş bilgi yok” diye konuştu.

"SON DERECE MANİDAR BULUYORUZ"
Baluken, Kilis’e düşen bombalar nedeniyle yaralanmaların ve ölümlerin meydana geldiğini hatırlatarak, “Kilis’e yönelik IŞİD saldırıları bilinçli şekilde gizleniyor. Sınırdaki saldırılarda IŞİD’in ismi bile geçmiyor. Aylardır devam eden tutumla karşı karşıyayız. Bunu son derece manidar buluyoruz. IŞİD bu saldırıları üstlenmiyor. Bilinçli bir IŞİD çete yapısıyla ilgili algı operasyonuyla karşı karşıyayız. Yapılan saldırılarla ilgili hükümette sessizlik durumu var. 2 haftadır Genel Kurul’da ısrarla yapmış olduğumuz çağrılara rağmen herhangi bir yetkili gelip sınır hatlarındaki saldırılarla ilgili bilgilendirme yapmadı” dedi.

"CAN VE MAL GÜVENLİĞİ TAMAMEN ORTADAN KALKMIŞTIR"

Baluken, şunları kaydetti:

“AKP’nin IŞİD’e karşı net tavır içinde olması gerektiğini ifade ettik. AKP hala Kilis’e saldıran IŞİD’e karşı yerel dinamiklerin mücadelesini kırmızı çizgi olarak ortaya koyuyor. Adeta IŞİD’e kırmızı bir kalkan yaratmaya devam ediyor. Kilis’e yapılan her saldırı sonrası AKP fırtına obüslerini YPG mevzilerine saldırtacak şekilde ateşleme talimatı veriyor. En güçlü önlemi IŞİD’le savaşan YPG mevzilerini bombalamak, Kandil’e hava harekatları düzenlemek, abdestsiz sokağa çıkmayın telkinlerinde bulunmak. Bu önlemler dışında Suriye yerelini ve uluslararası düzlemi ilgilendirecek olan AKP’nin ciddi politika geliştirmediğini gözlemliyoruz. Kilis halkının can ve mal güvenliği tamamen ortadan kalkmıştır. AKP’nin yapması gereken IŞİD’i rahatlatan iç ve dış politikalarından vazgeçmek. IŞİD’in içerideki hücre yapılanmasına karşı bugüne kadar gösterdiği hoşgörülü yaklaşımdan vazgeçmelidir.”

"HER CÜMLESİNDEN ERDOĞAN'IN HABERİ VAR"

Baluken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dolmabahçe mutabakatına ilişkin sözlerine, “Dolmabahçe mutabakatının her cümlesinden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberi var. Dolmabahçe’de açıklarken bilgisi dahilinde oldu. Metin okunmadan önce oturma düzeniyle ilgili sorun yaşanmıştı” şeklinde konuştu.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT