1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP'den kritik açıklama: Öyle Bırakmam Onu...

HDP'den kritik açıklama: Öyle Bırakmam Onu...

HDP'den kritik açıklama: Öyle Bırakmam Onu...
A+A-

HDP, "Bir ülkede görevini yapan gazetecileri vatan haini ilan eden, 'bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu' diyen bir Cumhurbaşkanı oldukça bu tür saldırıların yaşanması da olağanlaşır" dedi.

HDP Merkez Yürütme Kurulu'ndan Can Dündar ve Erdem Gül'ün yargılandığı "MİT TIR'ları haberi" davasında karar beklenirken adliye önünde Can Dündar'a silahlı saldırı girişiminde bulunulmasıyla ilgili açıklama yapıldı. HDP'den yapılan yazılı açıklamada, saldırının en sert şekilde kınandığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi: 

"Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a yapılan silahlı saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. Bir ülkede görevini yapan gazetecileri vatan haini ilan eden, 'bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu' diyen bir Cumhurbaşkanı oldukça bu tür saldırıların yaşanması da olağanlaşır. Bu gelişmeler kabul edilemez, bunlar karşısında susulamaz. Meclis'i, yargıyı, gazeteleri ve televizyonları, tüm medyayı, üniversiteleri, tüm siyaset alanını kontrol altına alma anlayışına karşı seyirci kalınamaz. 'Tek kişi' yönetimi ile demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve insan haklarının bir arada bulunması mümkün değildir. Bir kez daha bu saldırıyı, azmettirici tutum ve söylem geliştiren siyasileri en sert şekilde kınıyor; Can Dündar'a, yakınlarına ve tüm basın camiasına geçmiş olsun diyor; demokrasi, barış ve emek güçlerini ortak tutum almaya çağırıyoruz"

YÜKSEKDAĞ'DAN DÜNDAR'A GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın da silahlı saldırıya uğrayan Can Dündar'la telefonda görüştüğü bildirilerek, Dündar'a geçmiş olsun dileğini ve dayanışma duygularını ifade ettiği belirtildi. DHA

A+A-

HABERE YORUM KAT