1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HDP ve DBP'lilere Yönelik Operasyon: 23 Kişi Tutuklandı

HDP ve DBP'lilere Yönelik Operasyon: 23 Kişi Tutuklandı

HDP ve DBP'lilere Yönelik Operasyon: 23 Kişi Tutuklandı
A+A-

Ülke genelinde HDP ve DBP'ye yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlarda gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. 5 kentte toplam 23 kişi tutuklandı.

Bölge illerindeki gözaltı ve tutuklamalar devam ediyor. Urfa, Silopi, Van, İstanbul ve Balıkesir'de toplam 23 kişi tutuklandı.
 

URFA
Urfa, Hilvan ilçesinde, evine yapılan baskınla İbrahim Demir isimli yurttaş gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen Demir’in, İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi.
 

VAN
Van Edremit’te  Kurubaş Mahallesi’ne çok sayıda polis ile eş zamanlı yapılan ev baskınlarında 3’ü çocuk 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen M.D. (15) A. Ş. (16), Y. K. (16) ile Serhat Direk ve Tajdin Direk Van Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.
 
Van'ın Erciş ilçesinde de iki gün önce düzenlenen eş zamanlı ev baskınlarında gözaltına alınan 17 kişi, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından Erciş Adliyesi'ne getirildi. Savcılık ifadeleri alınan 17 kişi, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan 17 kişiden 7'si adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 10 kişi ise "gizlik tanık ve telefon dinlemeleri" ile 4 Nisan tarihinde Adilcevaz Karayolu Örene Mahallesi'nde gerçekleştirilen yol kapatma eylemiyle ilişkileri bulunduğu iddia edilerek tutuklandı. Tutuklanan Kerem Çeliker, Savaş Albayrak, Erol Çetin, Yusuf Acar, Aydın Çakır, Murat İş, İzzet İş, Ersin Avcı, Hakan Bozlak ve Abdullah Çakır Van M Tipi Cezaevine götürüldü.
 

İSTANBUL’DA 5 TUTUKLAMA 
İstanbul’da 13 Nisan’da ev ve öğrenci yurtlarına yapılan baskınlarda gözaltına alınan 3’ü üniversite öğrencisi 5 kişi, emniyet ve savcılık ifadelerinin ardından “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla sevk edildikleri İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderildi.
 

BALIKESİR’DE 7 TUTUKLAMA 
Balıkesir merkez ile Bandırma ve Edremit ilçelerinde 12 Nisan’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında HDP Edremit İlçe Eş Başkanı Hürriyet Kızıl ve Balıkesir Üniversitesi öğrencilerinin de bulunduğu 16 kişi emniyetteki işlemlerinin ardından adliye getirildi. Savcılık ifadelerinin ardından 16 kişiden 1’i serbest bırakılırken, 15’i tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi.
 
Mahkemede alınan ifadelerin ardından 8 kişi serbest bırakılırken, Kızıl’ın da aralarında bulunduğu 7 kişi “YDG-H üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandı.
 

SİLOPİ'DE 16 YAŞINDAKİ ÇOCUK TUTUKLANDI 
"Sokağa çıkma yasağı" adı altında kuşatmanın sürdüğü Şırnak'ın Silopi ilçesinde de, gözaltı ve tutuklama furyası devam ediyor. İlçede 2 gün önce özel harekat polisleri tarafından yapılan ev baskınında gözaltına alınan 16 yaşındaki M.A., emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. Savcılık ifadesi ardından "hakkında gizli tanık ifadesi olduğu" gerekçesiyle tutuklanma talebi ile mahkemeye sevk edilen M.A., "örgüt üyesi olma" iddiasıyla tutuklanarak Şırnak T Tipi Cezaevi'ne gönderildi.
 
KAYNAK: EVRENSEL 

A+A-

HABERE YORUM KAT