1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HDP ve DBP Van Halkını Yürüyüşe Katılmaya Çağırdı

HDP ve DBP Van Halkını Yürüyüşe Katılmaya Çağırdı

HDP ve DBP Van Halkını Yürüyüşe Katılmaya Çağırdı
A+A-

DBP ve HDP İl Örgütleri yaptıkları ortak açıklamada Van halkını yarın düzenlenecek olan kitlesel yürüyüşe katılmaya çağırdı.

Yarın Van’da düzenlenecek olan kitlesel basın yürüyüşüne ilişkin DBP Van İl binasında düzenlenen basın toplantısına HDP Van İl Eş Başkanı Derya Hayva, DBP Van İl Eş Başkanı Hamiyet Şahin, Özalp Belediye Eş Başkanı Handan Bağcı ve KJA Aktivistleri katıldı.

Basın açıklamasını yapan HDP Van İl Eş Başkanı Derya Hayva,  “AKP hükümeti, 7 Haziran genel seçimlerinde HDP karşısında aldığı yenilginin ardından  13 yıl  hiç dilinden düşürmediği  milli iradeyi hiç saymış ve seçim sonuçlarının faturasını  halklarımıza savaş çıkartarak ödetmeye karar vermiştir. AKP’nin savaşı başlatmasının ardından son bir ay içinde sivil, gerilla, asker, polis yüzlerce insanımızı kaybettik. Bunu yeterli görmeyen AKP hükümeti  14 Nisan 2009’da başlattığı siyasi soykırım operasyonlarını da aralıksız sürdürüyor. Bir yandan HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırmak için çalışmalarını yürüten AKP hükümeti halkımızın oylarıyla seçilmiş olan Belediye Eş  Başkanlarımızı da tutuklamaya devam etmektedir. Halkımızla birlikte karar alan, hizmet üreten ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren Eş Başkanlarımız hukuksuz bir şekilde tutuklanıyor. Sur, Silvan ve Hakkari Belediye Eş Başkanlarımızın tutuklanmasının ardından dün de Edremit Belediye Eş Başkanımız Rojbin Çetin tutuklanmıştır.” Dedi.

AKP hükümetinin imha ve siyasi soykırım politikalarını bir kez daha kınadıklarını kaydeden Hayva, AKP’yi tutuklanan Belediye Eş Başkanlarını serbest bırakmaya ve yeniden müzakere masasına dönmeye çağırdı.

Hayva, daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü : “Kadın gerillaların bedenlerini teşhir eden, cenazelerimizi  günlerce sınırda bekleten,  uçaklarla sivil halkın üzerine bomba yağdıran, günlerdir Silvan’a, Lice’ye, Varto’ya, Şemdinli’de katliamlar gerçekleştiren ve halklarımıza topyekun savaşı dayatan zihniyete karşı bizde alanlara çıkıyoruz. Savaşa  karşı barışı savunmak için sokaklarda olacağız. Bu kapsamda yarın saat 17.30’da Tuşba Beşyol ve İpekyolu Sebze halinden toplandıktan sonra  Büyükşehir Belediye İş Merkezi’nin önüne kadar yürüyeceğiz ve burada basın açıklaması yapacağız. Tüm Van halkını düzenleyeceğimiz kitlesel  yürüyüş ve basın açıklamamıza katılmaya çağırıyoruz.”

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum