1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HDP ve CHP Yüksekova’da incelemelerde bulundu

HDP ve CHP Yüksekova’da incelemelerde bulundu

HDP ve CHP Yüksekova’da incelemelerde bulundu
A+A-

Hakkari Valiliği tarafından Yüksekova ilçesi'ndeki sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından HDP ve CHP'li milletvekilleri olayların yoğun olarak yaşandığı mahallelere giderek incelemelerde bulundu.


HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak başkanlığında Yüksekova’ya gelen HDP Van Milletvekilleri Adem Geveri, Tuğba Hezer, Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Nihat Akdoğan, Ağrı Milletvekili Mehmet Emin İlhan, MYK ve PM üyeleri ilk olarak Eski Kışla Mahallesi’nde incelemelerde bulundu.

Çatışmalar sırasında zarar gören bir evin önünde açıklamalarda bulunan Milletvekili Irmak, ölü ve yaralı sayısı hakkında muamma yaşadıklarını söyledi. Edindikleri bilgilere göre Fettah Es adlı bir kişinin hayatını kaybettiğini, Es’in dün akşam toprağa verildiğini anlatan Irmak, bir kişinin de cenazesinin Yüksekova Devlet Hastanesi’nde olduğunu açıkladı.

“Bir muamma yaşıyoruz”
Yaptıkları görüşmede her hangi bir yaralının hastaneye götürülmediğini de belirten Irmak şöyle konuştu:

“Gever (Yüksekova) halkı 2 gün önce ve dün gece gergin bir süreç yaşadı. Ve bir katliam yaşandı. Şu ana kadar elimize ulaşan bilgilere göre Fettah Es arkadaşımızın şehadet haberini aldık. Cenazesi dün gece toprağa verildi. Bir cenazenin daha olduğu söyleniyor. O cenaze de hastanede, ancak henüz kimliği belli değildi. Ne şekilde hayatını kaybettiğini bilmiyoruz. Yaralılara ilişkin ise 10’a yakın yaralının olduğu söylendi. Hastaneye yaptığımız başvuruda herhangi bir yaralının olmadığı bize söylendi. Bu yaralılar nerede tutuluyor, durumları nedir, gerçekten yaralı var mı? Bu konuda da bir bilgimiz yok. Bir muamma yaşıyoruz. Ancak kentte gördüğünüz gibi korkunç bir yıkım yaşanmış. Özellikle önüde durduğumuz ev. Eğer içinde insanlar olsaydı, kimse kurtulmuş olmayacaktı. Karşı karakoldan havan topları atılıyor. Evin duvarını deliyor, içeri giriyor. Bu yetmiyor özel harekat timleri kapıyı kırıyor. İçeriye girip içerde ne var. ne yok hepsini kurşuna dizerek paramparça ediyorlar. Kurşun değmemiş tek bir eşya kalmamış. Sebep de şu; bu ev gerillaya terk edilmiş. Evde kimsenin olmamasını buna bağlamışlar. Halbuki, evin kapısı kilitli. Kırarak içeriye girmişler. Yanındaki eve de siz gerillayı besliyorsunuz, siz olmazsanız onlar burada barınamazlar. Siz, onları burada barındırdığınız sürece bunları yaşamaya devam edeceksiniz gibi tehditlerde bulunmuşlar.”

Irmak, yaptığı açıklamaların ardından beraberindekilerle beraber Orman ve Mezarlık mahallelerinde de incelemelerde bulunup Fettah Es’in taziyesine katıldıktan sonra parti binasına dönerken, aynı mahallelerde CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar başkanlığındaki 4 milletvekili ve PM üyeleri de incelemelerde bulundu.

CHP heyeti de incelemede bulundu
CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar başkanlığındaki Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in de aralarında bulunduğu 4 kişilik heyet, çatışmaların yoğun olarak yaşandığı mahallelerde incelemelerde bulunduktan sonra Fettah Es için kurulan taziye çadırına giderek ailesine başsağlığı dileklerinde bulundu. Taziye çadırında açıklamalarda bulunan Milletvekili Sağlar, silahların susması ve gömülmesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Fettah Es’nin bir sivil esnaf olduğunu biliyoruz. Bu savaş niye yapılıyor, bu çatışma, bu kan niye dökülüyor, niye bu çocuklar babasız kalıyorlar, niye anneler ağlıyor. Bunun cevabını verebilecek tek bir kişi var o da Racep Tayyip Erdoğan’dır. Yüksekova’da süren hepimizi üzen olaylar, Türkiye’nin diğer illerine geçmesin. 7 Haziran’dan önce Türkiye’de barış vardı. Hepimizin umudu vardı. Barış işin mücadele ediyorduk. Ama 7 Haziran’da halkımız parlamentoda Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği iktidarı vermedi. Recep Tayyip Erdoğan tekrar iktidarını alabilmek için 1 Kasım’da yapacağı seçime giderken, çatışmayı, iç savaşa döndüren bir dikta anlayışını sürdürmeye başladı. Bundan, hepimiz tepkiliyiz. Biz inadına barış diyoruz. Burada Kürdü, Türkü, Arabı, Lazı, Çerezi, Acemiyle birlikte olmalıyız. Silahlar susmalı, silahlar gömülmeli, silahın namlusundan çıkan mermi kimi öldüreceğini bilmiyor. Sonunda bu güzel çocukların babasız kalmasına, anaların çocuksuz kalmasına neden oluyor. Patlayan her hangi bir bomba insanlığı yok ediyor. Bunu biz hak etmedik. Elimizden geldiğince bu mücadeleyi vereceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi bu konuda son derece duyarlıdır. Biz secdece İstanbul, Antalya, Mersin milletvekilleri değiliz. Biz aynı zamanda Hakkari’nin, Van’ın, Siirt’in de milletvekilleriyiz. Biz insanız kimliğimiz, ırkımız, dilimiz, dinimiz ne olursa olsun birbirimizle kucaklaşan kardeş olan insanlarız. Yüksekova’da yaşananları da meslise taşıyacağız.”

Sağlar ve beraberindeki milletvekilleri daha sonra ilçe Kaymakamlığına geçerek burada ilçe Kaymakamı İbrahim Çenet’le görüştü. (Ajanslar)

A+A-

HABERE YORUM KAT

1 Yorum