1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. HDP Güçlendikçe AKP Derinden Etkileniyor

HDP Güçlendikçe AKP Derinden Etkileniyor

HDP Güçlendikçe AKP Derinden Etkileniyor
A+A-

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulundu.

Kaya: 'Kamu düzeni' denilen yasalar 25 yıldır zaten bu coğrafyada uygulanıyor”
 

Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, ”AKP’nin kamu düzeni için şuan getirdiği yasa bizim coğrafyamızda 20-25 yıldır OHAL, sıkıyönetim ve benzeri şekillerle yaşanan süreçlerdi. AKP bu süreci tekrar gündeme getirdi. HDP ve Demirtaş bunu dile getirmemiş olsalardı asıl eksiklik orada yaşanacaktı.  HDP doğru bir yolda olduğu için iktidar için büyük bir korku kaynağıdır. Bu tutum 2015 seçimlerinde çok açık bir şekilde ortaya çıkacaktır” dedi.
 
 
Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Bekir Kaya, son dönemlerde Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile AKP hükümeti üyeleri tarafından HDP ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a dönük yaptıkları açıklamalarla ilgili değerlendirmede bulundu.
 
 
“HDP güçlendikçe AKP derinden etkileniyor”

Başbakan, Cumhurbaşkanı ve AKP’nin HDP’yi eleştirmesinin en temel nedeninin HDP’nin toplumda bir karşılığının olmasından kaynaklandığını aktaran Kaya, HDP’nin toplumda tamamen benimsendiğini ve halkın büyük bir ilgisinin geliştiğini söyledi. Toplumun HDP’ye karşı ilgisini dile getirmesi ile bu baskının arttığına dikkat çeken Kaya, bu durumun AKP’yi çok derinden etkilediğini ifade etti. 12 yıl boyunca AKP’ye karşı toplumsal gücünü devreye sokacak bir muhalefet gücünün oluşmadığını ifade eden Kaya, “Bunu ne CHP, ne MHP nede sivil toplum yapabiliyor. Bunların muhalefet güçlerine ortaya koyacak potansiyelleri yok. Bu potansiyel HDP projesi ile ortaya çıktı. Özgürlük hareketinin yaptığı hamleler HDP şahsında somutlaştı. Bu nedenle bunların hedefi HDP’yi bertaraf etmek ve varolan ilgiyi azaltmak” dedi.

 
“Kamu düzeni denilen yasalar 25 yıldır bu coğrafyada uygulanıyor”

AKP’nin en önemli hedefinin ise 2015 seçimlerinde HDP’yi bir seçenek olmaktan çıkarmak olduğunu söyleyen Kaya, “Sayın Demirtaş’ın yaptığı açıklama tüm toplumun dile getirmesi gereken bir açıklamadır. AKP’nin kamu düzeni için şuan getirdiği yasa bizim coğrafyamızda 20-25 yıldır OHAL, sıkıyönetim ve benzeri şekillerle yaşanan süreçlerdi. AKP bu süreci tekrar gündeme getirdi. Bununla Kürtlerin ve diğer muhaliflerin tüm taleplerini sindirmeye çalışıyorlar. Doğal olarak da HDP buna izin vermediği için bunlarda toplumsal muhalefeti sindirmenin yolu olarak HDP’yi seçtiler. Çünkü onlar bu toplumsal dinamiklerin öncüsü olarak HDP’yi görüyorlar. Bu nedenle sindirmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

 
Kaya: Tüm toplumun Sayın Demirtaş ve HDP’ye sahip çıkması gerekiyor

AKP’nin HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş şahsında HDP’yi devre dışı bırakmak istediğini aktaran Kaya, toplumun tüm kesimlerinin buna karşı çıkması ve HDP’ye sahip çıkması gerektiğini dile getirdi. Toplumun hiçbir kesiminin yeni çıkarmaya çalıştıkları ve bir bölümünün de yasalaştığı kanunları meşru görmemesi gerektiğini ifade eden Kaya, “HDP ve Demirtaş bunu dile getirmemiş olsalardı asıl eksiklik orada yaşanacaktı.  HDP doğru bir yolda olduğu için iktidar için büyük bir korku kaynağıdır. Bu tutum 2015 seçimlerinde çok açık bir şekilde ortaya çıkacaktır. Halkımızın kesinlikle buna karşı durması ve partilerini sahiplenmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.  

A+A-
ETİKETLER:

HABERE YORUM KAT