1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP: Erzurum’da 200’den fazla yaralı var, tek gözaltı yok

HDP: Erzurum’da 200’den fazla yaralı var, tek gözaltı yok

HDP: Erzurum’da 200’den fazla yaralı var, tek gözaltı yok
A+A-

Merkez Yakutiye ilçesinin Mahallebaşı semtindeki HDP İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenlenen Erzurum Milletvekili adayları yapılan saldırıların kendilerini yıldırmayacağını söyledi.

Erzurum'da HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın İstasyon Meydanı'nda dün yaptığı mitingi engellemek isteyen kişilerin HDP'lilere saldırmasıyla ilgili açıklama yapan HDP ikinci sıra milletvekili adayı Kamil Aydın, "150'nin üzerinde aracımız yakılarak hasar görmüş, 3'ü ağır 200'ün üzerinde yaralı vardır. Somut delil ve görüntülere rağmen tek insan bile gözaltına alınmadı" dedi. 

Merkez Yakutiye ilçesinin Mahallebaşı semtindeki HDP İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenlenen Erzurum Milletvekili adayları yapılan saldırıların kendilerini yıldırmayacağını söyledi. HDP’nin baraj altında kalması için insan yaşamının hiçe sayıldığını ileri süren milletvekili adayı Kamil Aydın, şunları söyledi:

“Saldırıları gerçekleştirenlerin Erzurum’un asıl sahipleri olmadıklarını bilmekteyiz. Erzurum’un asıl sahipleri saldırılara ilişkin tepkilerini 7 Haziran’da sandıkta vereceklerdir. Yaşanan saldırılarda bizzat güvenlik birimlerinin ihmali vardır. Sivil ve barışçıl bir şekilde yapılan mitingde halkın güvenliğini sağlayamamışlardır. Miting alanına gelen kitlenin güvenliğini sağlayamadığı gibi bazı yerlerde bizzat saldırıları gerçekleştirenlere göz yummuştur. Aynı şekilde yaklaşık 5 bin kişiyi geri çevirmiş miting alanına girmelerine izin vermemiştir. Saldırılarda 150’nin üzerinde aracımız yakılarak ciddi hasar görmüş, 3’ü ağır olmak üzere 200’ün üzerinde yaralı vardır. Yapılan saldırılarda somut veriler, delil ve görüntülere rağmen tek insan bile gözaltına alınmamıştır.”


“Katliam gerçekleştirilmek istendi”
Olaylarda minibüsü ile birlikte yakılmak istenen Aydın Taşkesen’in öldüğü yolundaki haberlerin asparagas olduğunu anımsatan HDP Erzurum birinci sıra milletvekili adayı Seher Akçınar Bayar olaylar sırasında çekilen fotoğrafları göstererek şunları söyledi:

“Bir dönem Maraş’ta ve Çorum’da gerçekleştirilmek istenen katliam, 4 Haziran’da Erzurum’un İstasyon meydanında gerçekleştirilmek istendi. Burada polisin, emniyet birimlerinin, Valiliğin ciddi bir ihmali var. Biz emniyet müdürlüğü ve valiye ilişkin suç duyurusunda bulunacağız. Bir halk istediği yerde, istediği şekilde mitingini yapar. Yaptığı takdirde bunun güvenliğini sağlamak Emniyetin işidir. Sosyal medyada ciddi video ve fotoğraflar var elimizde. Bu paylaşımlarla birlikte yasal ve hukuksal mücadelemizi yürüteceğiz. Araçlara tekme atanların ile saldıranların yanında polis var ve hiçbir şekilde müdahale edilmiyor. Bir siyasi partinin bayrakları yakılırken Emniyet birimlerinin seyirci kalması bir suçtur. İnsanlık suçudur, güvenlik suçudur. Miting başlamadan önce elleri taş ile dolu gençler var ve polisle birlikteler. Satırlarla, usturalarla ve bıçaklarla orada tek bir çakı dahi taşımayan kitleye müdahale için bekleyen faşist ve barbar yapı buradadır. Orada tam bir katliam yapılmak istendi. Halkımızın sağ duyusu sayesinde yapılmadı.”
 

MHP’ye seslendi
Konuşmasında MHP Erzurum İl teşkilatına da seslenen Seher Akçınar Bayar, MHP’ye ait olduğu iddia edilen Twitter hesabından yapılan bir açıklamaya dikkat çekti. Seher Akçınar Bayar, MHP’ye ait olduğu ileri sürülen ‘Herkes haddini bilecek. Erzurum Türk’ün yıkılmayan kalesidir. Bakmayın AKP’nin desteği ile PKK’lıların ve 4 ilçe belediyesini almasına. Bu memlekette tek bir ülkücü de kalsa yine ülkücü hareketin sözü geçer’ şeklindeki ifadelerle ilgili bir açıklama beklediklerini bildirdi. Aksi halde suç duyurusunda bulunacaklarını anlatan Seher Akçınar Bayar, “Halkımıza yapılan dünkü müdahaleyi kınıyorum. Erzurum’da bir katliam olacaktı. Diri diri Aydın Taşkesen yakılmak istendi. Bu emniyet güçlerinin bulunduğu zeminde yapıldı. Tüm Türkiye tüm Erzurum bunu görsün. Barış, adalet, eşitilik ve demokrasi istiyorsak 7 Haziran’da oylarımızı ona göre kullanalım” diye konuştu.
 

MHP: Ülkücüler kirli tezgaha alet olmadı
MHP Erzurum İl Başkanı Ahmet Anatepe de, HDP mitingi öncesi ve sonrasında çıkan olaylarla ilgilerinin olmadığını bir kez daha açıkladı. İl Başkanı Anatepe, yazılı açıklamasında şunları söyledi:

“Mazlum edebiyatı yapmak, AKP’de genetik hale gelmiş olmalı ki, HDP’nin Erzurum’da yaptığı mitingden bile MHP’yi hedef göstererek prim yapma yarışına girdiler. Yani başlarına dolu yağsa, ‘MHP yüzünden oldu’ deyip, mazlumu oynayacaklar. Erzurum’daki HDP mitingi öncesinde camiamıza, kamuoyuna sağduyu çağrısı yapmış, demokrasilerde tepkinin asıl adresinin sokaklar değil, sandık olduğunu ifade etmiştik. İlaveten teşkilatlarımızın ve ocaklarımızın tüm mensuplarını bu hususta uyarmış, provokasyonlara ve kirli kumpaslara kesinlikle gelinmemesi gerektiğinin altını çizmiştik. İstenmeyen olayların yaşanmaması için mitingin yapıldığı gün boyunca da hep teyakkuz halinde olduk. Allah’a doldurulsun, Ülkücü camia birilerinin ve bir takım çevrelerin kirli tezgahlarına ve alçakça kumpaslarına alet olmadı. Çıkan olaylarla ilgili olarak bizi, partimizi ve partililerimizi suçlamak; işte bu sebepten ötürüdür ki; İzansızlıktır.”

Bazı partilerin olaylardan nemalanmaya ve prim kapmaya çalıştığını savunan Ahmet Anatepe, “Birileri bölücülerin sözde bayraklarından ve eli kanlı terör örgütünün siyasi uzantısı olan partinin flamalarından rahatsız olmuyor da, MHP’nin bayraklarından rahatsız oluyor. Onlara şunu sormak lazım. Malum mitingden bir gün önce şehrin dört bir yanına asılan Türk bayraklarına ne oldu? O bayrakları da mı MHP indirdi? İşte bu sorunun yanıtı ve içinde bulundukları ruh hali bile kimin kiminle iş tuttuğunu, kimin kimi desteklediğini ve kimin kimi kucakladığını ziyadesiyle gözler önüne seriyor. Birilerine Erzurumluluk, Dadaşlık, erlik ve de azıcık heriflik tavsiye ediyoruz. Çıkan o üzücü olayların MHP ile doğrudan ya da dolaylı olarak herhangi bir ilgisinin olmadığını o birileri de çok iyi bilmektedir. Ama bunlar iftiradan, yalandan ve dolandan beslendikleri için ellerini buladıkları çamuru bir kez daha partimize bulaştırmak istemişlerdir. AK Parti teşkilat binalarına Ülkücü gençler tarafından saldırıldığı yönündeki iddialar da, işte bu iftiralardan bir tanesidir. Bu sebeple partimizi karalamaya yönelik her türlü açıklama, beyan ve yorumu şiddetle kınadığımızı belirtiriz” diye konuştu. (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT