1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. HDP: Alp Altınörs’ün tutuklanması kabul edilemez

HDP: Alp Altınörs’ün tutuklanması kabul edilemez

HDP: Alp Altınörs’ün tutuklanması kabul edilemez
A+A-

HDP Merkez Yürütme Kurulu, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’ün tutuklanmasını kınadı, bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, HDP MYK üyesi ve Genişlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alp Altınörs’ün tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, Alp Altınörs’ün sabaha karşı bir gece yarısı operasyonuyla aniden mahkemeye çıkarılarak tutuklanmasının kabul edilemez olduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“10 Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleşen katliamda yaşamını yitiren Zakir Karabulut’un cenazesine katılması gerekçe edilen bu hukuksuz tutuklama, demokratik siyasete vurulmuş bir darbedir.

“Failleri ortaya çıkarılmamış ve her geçen gün ortaya çıkan belgelerle devlet içinden destek alınarak yapıldığı ihtimali gittikçe kuvvetlenen 10 Ekim Ankara Katliamının esas sorumlularının yargılanması gerekirken, bu yapılmamaktadır.

“Bunun yerine bu katliamda yaşamını yitiren yurttaşlarımızın cenazelerine katılan siyasetçilerin yargılanması, 10 Ekim Ankara saldırısının bir türlü aydınlatılmaması, Meclis’te konuya ilişkin araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önergelerin AKP oylarıyla red edilmesi, mesnetsiz iddialar ve uydurma gerekçelerle Alp Altınörs’ün tutuklanmasına konu edilen gizli tanığın çok bilinen bir zihniyetten üretildiğini göstermektedir.

“Bir hukuk skandalına dönüşen gizli tanık ifadesiyle Alp Altınörs’ün tutuklanmasını en sert biçimde kınıyoruz.

“Basına ve kamuoyuna açık bir cenaze törenine katılmak ve yurttaşlarımızla dayanışmak, bir suç olarak gösterilmek istenmektedir. Bunu asla kabul etmiyoruz.”

İMCTV

A+A-

HABERE YORUM KAT