1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hayvan Pazarında Tık Yok!

Hayvan Pazarında Tık Yok!

Hayvan Pazarında Tık Yok!
A+A-

Van’da canlı hayvan yetiştirici ve satıcıları, pazarda adeta yaprak kımıldamıyor şeklinde satışların düşük olduğunu belirttiler.


Van-Özalp karayolu üzerinde faaliyet gösteren hayvan pazarında fiyatların çok düşük olduğunu ifade eden hayvan yetiştiricisi Abdülmütalip Öztürk, yem fiyatların çok yüksek olduğu ve hayvan fiyatların ise düşük olduğunu belirtti. Öztürk, “Biz hayvancılık yapıyoruz. Bu sene bizim hayvanlarımız para etmiyor. Şu anda bizim otomuz yok, buğdayımız yok, bu memlekette kriz var durum iyi değildir. Biz malımızı her gün Van’a getirip götürüyoruz ama satamıyoruz. Şuanda bir koyun fiyatı 150, 200 TL’den ancak satabiliyoruz. Yabancı ülkeden et getiriyorlar, bizim hayvanlarımız fiyatlarını öldürüyorlar. Ben Adana’ya da götürüyorum orada da durum aynı satamıyoruz. Burada fabrika yok bir şey yok tek bir hayvancılık var o da para etmiyor. Adam bir tavuğu 20 liraya veriyor, bir koyuna da 150 lira” dedi.

Kurban bayramına az bir süre kalırken canlı hayvan pazarında hayvanların az olduğu ve alıcı olmadığı görüldü.

Hayvan tüccarı olan Metin Elgaz, barış ve huzurun gelmesini istediğini söyleyerek, “Hayvancılık gerçekten bitmiştir. Samanın şu anda kilosu 600 ile 700 lira arasında iken etin, kilosu 13-14 liradan Van’da satılıyor. Hayvan sektörüne Sayın Başkanın el atmasını istiyoruz. Bu halk yazıktır, bu halka destek çıkmalarını istiyoruz. Geçen seneye göre bu sene çok ucuzdur. Geçen yıl koyunun çifti 800 liradan satılırken bu sene çiftini 600 liraya satıyoruz. Kurban bayramı etkisi şuan yok. Piyasaya daha yansımadı” şeklinde konuştu.

A+A-

HABERE YORUM KAT