1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hayatını Kaybeden Şenay Yüzbaşıoğlu, Yarın Son Yolculuğuna Uğurlanacak

Hayatını Kaybeden Şenay Yüzbaşıoğlu, Yarın Son Yolculuğuna Uğurlanacak

Hayatını Kaybeden Şenay Yüzbaşıoğlu, Yarın Son Yolculuğuna Uğurlanacak
A+A-

"Sev Kardeşim" şarkısıyla milyonlara ismini duyuran Şenay Yüzbaşıoğlu, ağabeyi ile birlikte yaşadığı evde hayatını kaybetti. Yüzbaşıoğlu'nun ölüm haberi başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm seven

"Sev Kardeşim" şarkısıyla milyonlara ismini duyuran Şenay Yüzbaşıoğlu, ağabeyi ile birlikte yaşadığı evde hayatını kaybetti. Yüzbaşıoğlu'nun ölüm haberi başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm sevenlerini üzüntüye boğdu.
Beyoğlu Gümüşsuyu'nda ağabeyi ile birlikte yaşayan Şenay Yüzbaşıoğlu 62 yaşında vefat etti. Sev Kardeşim şarkısıyla ünlenen Yüzbaşıoğlu'nun bir süredir evinden çıkmadığı öğrenildi. Yüzbaşıoğlu'nun yarın Dolmabahçe Camii'nde öğlen namazına müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

ŞENAY YÜZBAŞIOĞLU KİMDİR?
1951 yılında dünyaya gelen Yüzbaşıoğlu, 1969'da Erkan Özerman'ın keşfi olarak onun Ankara'da açtığı 'Anahtarlı Bulvar' adlı bir gece kulubünde başladı. Dönemin en iddialısı olan bu kulüpte daha önce Dario Moreno, Tülay German, Ruhi Su, Doğan Canku, Esin Afşar ve Emel Sayın (pop şarkıcısı olarak) sahne almıştı. Şenay aynı yıl, daha sonra İstanbul Gelişim Orkestrası adını alacak Şerif Yüzbaşıoğlu, Salim Ağırbaş, Atilla Özdemiroğlu, Selçuk Başar, Uğur Başar, Garo Mafyan, Asım Erken'den kurulu orkestranın İlhan Kayral'la birlikte iki solistinden biri oldu. Daha sonra Şenay'ın orkestra partneri Neco oldu ve orkestraya Onno Tunç, Cengiz Teoman, Aşkın Arsunan, Atilla Şereftuğ, Erdal Kızılçay gibi müzisyenler katıldı. 1971'de orkestra şefi Şerif Yüzbaşıoğlu ve Şenay evlendi. 1971'de müziklerini basit bulduğu için pek gönüllü olmadan ama aranjmanların sözlerini de yazarak "Benim Olursan/Sev Kardeşim" adlı plağı doldurdu. Plağın B yüzündeki "Sev Kardeşim" patladı ve HEM yılın şarkısı seçildi, hem de Şenay'a yılın şarkıcısı ödülünü getirdi. 1972'de aynı ödülleri bu kez de "Hayat Bayram Olsa/Nen Var Canım Kardeşim?" ile alır. İki yıl içinde Türk popunun en ünlü kadın yıldızlarından biri oldu. "Sev Kardeşim", "Hayat Bayram Olsa", "Beyaz Ülke", "Gerçek Nerde?", "Açıl Susam Açıl", "Ve Ağlıyorum", "Varlar Yoklar", "Dön Artık", "Sev Yeter ki", "Dünden Bugüne", "Sessiz Bir Yer" gibi pek çok hit 45'lik yaptı.
(AS-Eİ-Y)

04.01.2013 19:37:34 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT