1. HABERLER

  2. YEREL

  3. "hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi" İl Eylem Planı Çalıştayı

"hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi" İl Eylem Planı Çalıştayı

hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi İl Eylem Planı Çalıştayı
A+A-

"Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi"nin İl Eylem Planı çalıştayı, Hilton Oteli'nde başladı. 2 gün sürecek çalıştaya; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Erdoğan Kanyılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Me

"Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi"nin İl Eylem Planı çalıştayı, Hilton Oteli'nde başladı.
2 gün sürecek çalıştaya; Şanlıurfa Vali Yardımcısı Erdoğan Kanyılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, İş-Kur İl Müdürü Necdet Karasevda, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Sarmış, Milli Eğitim şube müdürleri Hüseyin Aslıhan, Hülya Aydoğdu, Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin ve Malatya illerinin milli eğitim müdürlükleri, valilik, belediyeler, sanayi ve ticaret odaları, esnaf ve sanatkarlar birliği, üniversiteler, halk eğitim merkezleri temsilcileri ile Hayat Boyu Öğrenme Projesi Bölge Müdürü Kadir Tuzlak katıldı.
Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi'nin İl Eylem Planı çalıştayının açılış konuşmasını, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci yaptı. İlci, konuşmasında şunları söyledi: "Hayat Boyu Öğrenme il eylem planları, Hayat Boyu Öğrenme strateji bölgesinde yer alan tedbir ve öncelikler paralelinde Türkiye'de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi faaliyetleri kapsamında geliştirilecek. İl eylem planları Türkiye'de toplumun ihtiyaç ve beklentilerine cevap verecek bir hayat boyu öğrenme sistemini işler ve sürdürebilir duruma getirerek, hayat boyu öğrenmeye katılım oranlarını artırmak amacıyla ileride yürütülecek faaliyetlerin koordinasyonunun izlenmesi ve değerlendirmesi çalışmalarını kapsayacaktır. Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin ve Malatya illerinin il milli eğitim müdürlükleri, valilikler, belediyeler, sanayi ve ticaret odaları, esnaf ve sanatkarlar birliği, üniversiteler, halk eğitim merkezleri temsilcileri bir araya gelerek, hayat boyu öğrenme sistemine ilişkin il eylem planlarını tartışacak ve taslak çalışmaları oluşturacaktır."
Yapılacak çalışmalarda hayat boyu öğrenme konusunda farkındalık oluşturmayı, toplumun her kesiminden bireyleri eğitim fırsatlarından faydalanmaları konusunda motive etmeyi, kapsamlı bir hayat boyu öğrenme edilebilirliğini artırmayı hedeflediklerini dile getiren İlci, şöyle devam etti:
"Türkiye'de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi'nin amacı, her türlü öğrenmeye değer vermek için, tasarlanmış bir sistem kapsamında istihdam fırsatlarının artırılması için, bireylerin öğrenme fırsatlarına erişimlerini desteklemek, AB uygulamaları doğrultusunda ve hayat boyu öğrenme perspektifinde kurumsal bir kapasite oluşturmaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Avrupa Birliği'nin eş finansman sağladığı projenin faydalanıcısı Milli Eğitim Bakanlığı Program Otoritesi ve Sözleşme Makamı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Proje Bütçesi 7,4 milyon avrodur."
İlci, "2 gün sürecek Hayat Boyu Öğrenme İl Eylem Planı çalıştayına katılanlara buradan teşekkürlerimi sunar, bu çalıştayımızın ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim" diyerek sözlerini tamamladı.
Şanlıurfa Vali Yardımcısı Erdoğan Kanyılmaz ise, "Hayat Boyu Öğrenme Projesi kapsamında 2 gün burada çok önemli bir konuda çalışma yapılacak, eylem planı hazırlanacak. Ben bu çalışmaya katılan arkadaşlarımıza katkı verecek olan arkadaşlarımıza, şimdiden teşekkür ediyorum. İnşallah İl Eylem Planı hazırlanmasında da amaca yönelik görüşleriniz, fikirleriniz ortaya çıkar ve buna göre de zaten şekillenecektir. Evet, genelde yakınılan bir şey var, bir taraftan işçi arayan sanayi tesislerimiz var, bir taraftan iş arayan işçilerimiz, vatandaşlarımız var. Çünkü mevcut iş gücü, mevcut vatandaşlarımızın nitelikleri, günümüzün gerektirdiği kalitede değil açıkçası. İşte bunun nasıl sağlanacağı ve bu konuda neler yapılacağını sizler burada artık değerlendireceksiniz. Çok değerli fikirler, çok değerli çözüm önerileri çıkacağından eminim. Ben çalışmalarınızda başarılar diliyorum" ifadelerini kullandı.
Açılış konuşmalarının ardından Hayat Boyu Öğrenme Projesi'yle ilgili hazırlanan kısa film sunumundan sonra, Hayat Boyu Öğrenme Projesi Bölge Müdürü Kadir Tuzlak, hazırlanacak İl Eylem Planı konusunda katılımcılara bir sunum yaptı.
(RÇ-SO-Y)

13.02.2013 15:02:32 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT