1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Hava Değişimlerinin Sıklıkla Yaşandığı Dönemlerde Daha Dikkatli Olunmalı

Hava Değişimlerinin Sıklıkla Yaşandığı Dönemlerde Daha Dikkatli Olunmalı

Hava Değişimlerinin Sıklıkla Yaşandığı Dönemlerde Daha Dikkatli Olunmalı
A+A-

Gelibolu İlçe Sağlık Müdürü ve Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Yalçın Usluoğlu, havaların sürekli değişkenlik göstermesiyle meydana gelebilecek hastalıklara karşı vatandaşlara dikkatli olunması konusun

Gelibolu İlçe Sağlık Müdürü ve Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Yalçın Usluoğlu, havaların sürekli değişkenlik göstermesiyle meydana gelebilecek hastalıklara karşı vatandaşlara dikkatli olunması konusunda uyardı.
Hava değişimlerinin sıklıkla yaşandığı dönemlerde daha dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Dr. Usluoğlu, Bol bol vitamin ve mineral desteğinin alınmasına gerektiğini ve bu sayede vücudun direncini arttırarak doğal bir koruma mekanizması oluşturulmasının önemine değindi. Dr Usluoğlu, "Kapalı ortamlardaki temiz hava çok önemli. Havalandırılmamış ortamlarda solunum yoluyla birçok mikrobu vücudumuza biriktirebiliriz. Bu ortamlardaki ısıda önem arz ediyor. Aniden soğuk ve sıcak olarak hava değişimine maruz kalmak hastalığa davetiye çıkarabilir. Elbette ki bu etkileri en aza indirmek için bazı kurallara dikkat etmeliyiz. Soğuk algınlığına yakalanan kişilerin etrafa mikrobu yaymaması için hapşırma, konuşma ve öksürme gibi durumlarda ağızlarını peçete veya bez mendille kapatmadı gerekiyor. Virüsler maalesef bulaştıkları yerlerde canlı kalabiliyorlar. Bu yüzden kişiye özel eşyalar başkalarıyla paylaşılmamalı. El temizliğine özen göstermekle birlikte, elleri göz ve burun temasında uzak tutmalıyız. Kronik hastalığı bulunanlara grip aşısı olmaları için tavsiyede bulunuyoruz. Pazarlardan C vitamini içeren sebze ve meyveleri almaya özen göstermeliyiz. Soğuk havalar kalbe daha fazla yük bindirdiği için kalp hastaları veya yüksek tansiyon hastalarımız doktora danışmadan bu havalarda fazla efor sarf etmemeliler. Alkol tüketiminden uzak durmalıyız. Vücudumuzda ısı kaybına sebebiyet veriyor. Günde en az otuz dakika düzenli ve yürüyüş yapılması halinde vücut direncimizin artmasını sağlayabiliriz." dedi.
(MU

25.01.2013 10:05:09 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT