1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hatip Dicle Gürpınar'da

Hatip Dicle Gürpınar'da

Hatip Dicle Gürpınar'da
A+A-

Bir süre önce cezaevinden çıkan eski DEP Milletvekili Hatip Dicle beraberindeki Van Belediye eski Başkanı Mesut Öztürk ve İnsan Hakları Derneği Bölge temsilcisi Şevket Akdemir’le birlikte Gürpınar Belediyesi’ni ziyaret etti.

Gürpınar'ın birçok yönüyle son derece önemli olduğunu söyleyen Demokrasi Partisi eski milletvekili Hatip Dicle Gürpınar Belediyesi'ne ziyarette bulundu. Dicle’nin ziyaretine Van Belediye eski Başkanlarından  Mesut Öztürk ve İnsan Hakları Derneği Bölge temsilcisi Şevket Akdemir eşlik etti.  Sıcak bir ortamda geçen ziyarette belediye eş başkanı Zeki Yıldız, ilçenin, coğrafik bakımdan Türkiye'nin en büyük ilçesi olduğunu kaydetti. Gürpınar’ın 1954 yılından bu yana ilçe olduğuna dikkat çeken Yıldız, buna rağmen insanların gerekli hizmeti alamadığını, hizmet alma bakımından ilçenin bakir olduğunu, yapılacak çok iş olduğunu söyledi. Belediyenin belli oranda bir borcunun olduğunu hatırlatan Yıldız, en büyük dezavantajlarının, belediyenin yeteri düzeyde araç parkına sahip olmadını söyledi. İl Özel İdaresi'nin feshedilmesi ile birlikte mallarının paylaşımına da değinen Yıldız, yapılan paylaşımda DBP’li belediyelerin mağdur edilmek istendiğini ileri sürdü. Yıldız, halka, hatta en ücra köylere bile hizmet götürebilmek için koşullarını sonuna kadar zorlayacaklarını söyledi.

 'Çalışmamanın bahanesi olamaz'

 Halka hizmet götürmemenin hiç bir mazeretinin olamayacağını hatırlatan Hatip Dicle, sistem partilerinin bu güne kadar halka yeterli hizmet götürmediğine dikkat çekti. Belediyelerin halka hizmet etme araçları olduğunu da söyleyen Dicle,  Kürt halkına yönelik asimilasyonun salt dil yasağı ile alakalı olmadığına dikkat çekti. Dicle, Gürpınar Belediyesi'nin başarılı olacağına inandığını söyledi.

Belediye ziyaretinden sonra ilçede bazı yerleri gezen Dicle ve beraberindekiler ilçeden ayrıldı. 

A+A-

HABERE YORUM KAT