1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hatay’da meydana gelen selde 4 kişi öldü, iki kişi hala kayıp

Hatay’da meydana gelen selde 4 kişi öldü, iki kişi hala kayıp

Hatay’da meydana gelen selde 4 kişi öldü, iki kişi hala kayıp
A+A-

Dere yataklarının imara açılmasının yarattığı felaketler 4 can daha aldı. Hatay’ın Erzin ilçesinde önceki gece boyunca süren yağış sonrası yaşanan sele kapılan 4 kişi öldü, 2 kişiyi arama çalışmaları da sürüyor.

Hatay’ın Erzin ilçesinde önceki gün, gece boyunca süren yağış felakete neden oldu. Amanos Dağları’ndan gelen sel, önüne gelen her şeyi yıkıp geçti. 4 kişi yaşamını yitirdi, kaybolan 2 kişiyi de arama çalışmaları sürüyor.

Aynı bölgede 22 Temmuz’da piknik yapmak için kaplıcalara gelen 20 yaşındaki Ümit Taş ve 28 yaşındaki Habeş Özer, yoğun sağanağın ardından İsalı Deresi’nin taşması sonucu oluşan sel sularına kapılmış, Taş, kendi çabalarıyla kurtulurken Özer’in cesedi ekiplerin saatler süren aramalarının ardından yaklaşık üç kilometre uzaklıkta bulunmuştu.

SEL AMANOS’TAN GELDİ
Erzin’de geçen gece 01.00 sıralarında Amanos Dağları’ndan gelen sel, ilçede birçok mahallede su baskınlarına neden oldu. 40 bin nüfuslu ilçenin özellikle Ilıca bölgesinde etkili olan selde köprü yıkıldı, pansiyon ve lojmanlarla birçok bina sular altında kaldı. Yaşanan felaketin ardından AFAD ekiplerinin yanı sıra Adana Arama-Kurtarma Birlik Müdürlüğü ekipleri bölgede arama başlattı. Ekipler, akşam saatlerine kadar 4 cesede ulaştı. Cesetlerden üçünün 49 yaşındaki Osman Başaran, 46 yaşındaki Bayram Aydıngöli ve eşi 42 yaiındaki Serap Aydıngöli’ye ait olduğu saptandı. Dördüncü cesedin ise kimliği henüz tespit edilemedi. Cesedin Osman Başaran’ın eşi Zahide Başaran’a ait olabileceği belirtildi. Arama kurtarma ekipleri sel sularına kapılan 50 yaşındaki ZekiDuran ile kimliği henüz belirlenemeyen bir kişiyi daha arıyor. Sel felaketinde yaşamını yitirenlerden Osman Başaran’ın Ilıca’da market ve pansiyon işlettiği, otomobilini kenara çekmek için aşağıya indiği sırada eşi Zahide Başaran ile sel sularına kapıldığı öğrenildi. Serap Aydıngöli’nin ise eşi Bayram Aydıngöli ile birlikte Osmaniye’de oturduğu ve yaz aylarında Ilıca’ya gelip çay ve gözleme sattığı bildirildi.

“EVLER DERE YATAĞINA YAPILMIŞ”
Felaketi yaşayanlardan esnaf Mustafa Yıldırım, yaşananların evlerin dere yatağına yapılmasından kaynaklandığını belirterek “Sular gece saat 01.00 gibi tsunami gibi aniden geldi. Evlerin birinci katları suyla doldu. Araçların bazıları top gibi yuvarlanıyordu. Bazıları yerlerinde yoktu. Dere yatağına evlerin yapılmasına izin verilmesi nedeniyle bu sel felaketini yaşadık. Bu evler yapılmasaydı bu felaket yaşanmayacaktı” diye konuştu. Yurttaşlardan Muhammed Gürz de dere yatağının ıslah edilmesi için 2012 yılında da müracatta bulundukların ancak bir sonuç alamadıklarını söyledi.

KÖPRÜ YIKILDI
Selin etkili olduğu bölgede dere kenarında yaşayan Ahmet ve Meryem Turgut çifti köprünün yıkılması sonucu evlerinde mahsur kaldı. İtfaiye ekiplerinin ulaştığı çift, önce eşyalarının evden çıkarılmasını istedi. Eşyalarını merdivene yerleştiren çift, daha sonra ekiplerin yardımıyla derenin diğer tarafına uzatılan yangın merdiveniyle kurtarıldı. Meryem Turgut, selin bir anda geldiğini ve ne olduğunu anlamadıklarını söyledi.

Sağanak, Hassa ilçesinde de etkili oldu. Bazı ev ve iş yerlerinin sular altında kaldığı yağış nedeniyle ilçenin Arpalıuşağı Mahallesi’ndeki 3 kerpiç ev yıkıldı. Sağanak Dörtyol ilçesinde de etkili oldu. Kuzuculu Mahallesi’nden geçen Deliçay Deresi taştı. Köprü etrafından bulunan 10 evi su bastı.

A+A-

HABERE YORUM KAT