1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Hastane kapatılırsa halk mağdur olur"

"Hastane kapatılırsa halk mağdur olur"

"Hastane kapatılırsa halk mağdur olur"
A+A-

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan, SGK kapsamından çıkarıldıkları belirtilen özel hastanelerin durumuna ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) soru önergesi sundu.

Van'da bulunan Özel İstanbul Hastanesi ile birlikte 21 özel hastanenin SGK kapsamından çıkarılmasının sebeplerini soran ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan cevap isteyen Milletvekili Özgökçe Ertan; "Van merkezde bulunan İstanbul Hastanesi kapatılırsa halk ve çevredeki esnaf olumsuz etkilenecektir. Burayı SGK kapsamından çıkarmanızın sebebi cemaate yakınlığı dolayısıyla mıdır?" diye sordu.

Milletvekili Özgökçe Ertan, Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun cevaplaması istemiyle TBMM'ye sunduğu yazılı önergede şunları söyledi; "Yerel ve ulusal basında yer alan haberlere göre, 10 ilde görev yapan 21 özel hastane "Fethullah Gülen Cemaati'ne yakın oldukları ve finansal destek sağladıkları" gerekçesiyle SGK kapsamından çıkarılmıştır. Bu 21 hastanede sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesine dair bir gerekçe belirtilmemesi, iktidar partisi yöneticilerinin, bir zamanlar çok yakın oldukları cemaat için kullandığı "Ne istedilerse verdik" sözünün sağlık hizmetleri için de geçerli olduğunu düşündürmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın talimatıyla birlikte SGK kapsamından çıkarılan hastanelerden biri de Van'da bulunan Özel İstanbul Hastanesi olmuştur. Bu karar, şehir merkezinde bulunması nedeniyle Özel İstanbul Hastanesi'ni yoğun olarak kullanan Van halkını olumsuz etkilemektedir. SGK desteğini alamadan yüzde yüz özel bir hastane olarak sağlık hizmetini sürdürdüğü takdirde, özellikle yoksul vatandaşların bu hastaneye gitmesi zorlaşacaktır. Van halkı ve özellikle eczaneler olmak üzere civardaki esnaf, hasta sayısı azalan bu denli büyük bir hastanenin mali olarak ayakta kalamayacağından ve en sonunda kapanacağından endişe duyulmaktadır."

Milletvekili Özgökçe Ertan, önergede şu soruları sordu; 

"* Özel İstanbul Hastanesi başta olmak üzere, bu hastanelerin SGK kapsamından çıkarılma gerekçesinin "Fethullah Gülen Cemaati'ne yakınlık ve finansal destek" olduğu iddiaları doğru mudur?

* Bu iddia doğru ise, siyasi ilişkilerin ve anlaşmazlıkların sağlık hizmetlerine erişim gibi temel bir insan hakkının sunulmasını yönlendirmesinin gerekçesi nedir? 

* 21 özel hastanenin Fethullah Gülen Cemaati'ne yakın olduğu ve finansal destek sağladığı için SGK kapsamından çıkarıldığı iddiası doğru değil ise, bu hastanelerin SGK kapsamından çıkarılmasının gerçek nedeni nedir?

* Özel İstanbul Hastanesi ve diğer 20 hastaneye indirimli gidemeyen halkın sağlık hizmetlerine erişimindeki mağduriyetini gidermek ve sağlık hizmetlerini eksiksiz sürdürebilmek için Bakanlığınız tarafından gerekli önlemler alınmış mıdır? Bunlar nelerdir?
* Özel İstanbul Hastanesi'nin ekonomik olarak darboğaza girmesi ve kapanması durumunda orada çalışan 500'e yakın sağlık personelinin mağduriyetini gidermek için Bakanlığınız herhangi bir önlem almayı düşünmekte midir?

* Özel İstanbul Hastanesi'nin hasta sayısının azalması ya da hastanenin kapanması durumunda civardaki eczanelerin yaşayabileceği sorunlar için Bakanlığınız herhangi bir önlem almayı planlamakta mıdır?"

A+A-

HABERE YORUM KAT