1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Hastane Gibi Çalışan Hayvanat Bahçesi

Hastane Gibi Çalışan Hayvanat Bahçesi

Hastane Gibi Çalışan Hayvanat Bahçesi
A+A-

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi, adeta bir hastane gibi çalışıyor. Kurum, iğne yapmadan ameliyata, teşhis koymadan pansumana kadar hayvanların tüm sağlık ihtiya

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi, adeta bir hastane gibi çalışıyor. Kurum, iğne yapmadan ameliyata, teşhis koymadan pansumana kadar hayvanların tüm sağlık ihtiyaçlarını karşılıyor.
Dünyanın dördüncü, Avrupa'nın üçüncü ve Türkiye'nin ise en büyük hayvanat bahçesi unvanına sahip olan, bin dönümlük alanda 257 tür ve 7 bin civarında hayvanı bünyesinde barındıran Gaziantep Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi'nde yer alan hayvan kliniğinde; ameliyattan sezaryene, acil müdahaleden ortopedik müdahalelere kadar tüm operasyonlar yapılıyor. Hayvanat bahçesinde görev yapan uzman veteriner hekimlerle bu müdahaleleri yapan ekip, ameliyatlarda teknolojinin tüm imkanlarını kullanıyor.
Bahçede sağlık sorunları yaşayan hayvanların yanı sıra, çevreden gelen yaralı hayvanlarla avcıların yaralayıp vatandaşların bularak getirdiği hayvanları da ameliyat eden ekip, hayvanları sağlıklarına kavuşturmanın yanı sıra doğal yaşama da katkı sağlıyor. Hayvanların doğal yaşamları için birçok yenilik ve kolaylıklar sunduklarını vurgulayan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Celal Özsöyler, kendilerine birçok yaralı hayvanın geldiğini ve bunları rutin sağlık hizmetlerinden sonra iyileştirip kafeslerine koyduklarını söyledi. Avcılar tarafından yaralanan ya da kaza sonrası kanat ve bacakları kırılan birçok hayvanın ameliyatı için bir birim oluşturduklarını aktaran Özsöyler, kendi ortamlarında hayatlarını sürdürebilecek olanları doğal yaşama saldıklarını, bunun olmadığı durumda ise bu türleri hayvanat bahçesi ailesine kattıklarını belirtti.
Uzman veteriner hekimler ile bizzat kendisinin ameliyatını yaptığı hayvanların tekrar sağlığına kavuşmasından memnuniyet duyduğunu ifade eden Özsöyler, "Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri ile sürdürdüğümüz işbirliği çerçevesinde, bize özellikle avcılar tarafından yaralanan; ceylan, sırtlan, papağan, pelikan, kanarya, şahin, atmaca, kedi ve köpek gibi hayvanlar geliyor. Yaraları olan hayvanların rutin tedavilerinin yanında çok ağır olanları da ameliyat ediyoruz. Bunun için teknik cihazlarımız ve uzman veterinerlerimiz mevcut. Sadece kendi hayvanat bahçemizdeki hayvanları değil, şehir dışından gelen hayvanların da tedavi ve ameliyatlarını yapıyoruz. Bizim amacımız hayvanların doğal yaşamlarını en sağlıklı bir ortamda devam ettirmelerini sağlamak" diye konuştu.
(HD-SO-Y)

15.12.2012 15:00:44 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT