1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 'Haşimi’den IŞİD’e bağış' iddiası

'Haşimi’den IŞİD’e bağış' iddiası

'Haşimi’den IŞİD’e bağış' iddiası
A+A-

Irak eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el-Haşimi’nin IŞİD’e bağışta bulunduğu iddia edildi. Yazar Hüsnü Mahalli’nin internette paylaştığı bağış makbuzuna göre, el-Haşimi IŞİD’e bir seferde 50 bin dolar bağışta bulunmuş.

Aralık 2011’de ABD birliklerinin ülkeden ayrılmasından sonra, Irak Yüksek Yargı Konseyi, Tarık el-Haşimi için “terörist gruplarla bağlantısı olduğu” gerekçesiyle önce yurtdışına çıkış yasağı getirdi, ardından da tutuklama emri çıkardı. El-Haşimi, önce Talabani’ye, sonra Barzani’ye sığındı, daha sonra bir süre Katar ve Suudi Arabistan’da kaldıktan sonda Türkiye’ye sığındı. Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) tarafından hakkında Kırmızı Bülten yayımlanmasına rağmen Türkiye Haşimi’yi teslim etmedi. Dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, el-Haşimi hakkında “Türkiye olarak başından beri desteğimizi verdiğimiz birini iade etmeyiz” açıklamasında bulundu. Hemen ardından, Türkiye İçişleri Bakanlığı Tarık El Haşimi için oturma izni verdi.

Haşimi hakkında Irak mahkemeleri 2012’de, kurdurduğu ölüm tugaylarıyla siyasi muhalifleri ve Irak güvenlik güçlerine yönelik saldırıları organize ettiği suçlarından idam cezası verildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT