1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Hasarlı Minare Yıkıldı

Hasarlı Minare Yıkıldı

Hasarlı Minare Yıkıldı
A+A-

Van'ın Erciş ilçesinde 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen yıkıcı depremde ağır hasar alarak büyük tehlike oluşturan Merkez Kara Yusuf Paşa Camisi'ne ait ikinci minare de yüklenici firmaya ait iş mak

Van'ın Erciş ilçesinde 23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen yıkıcı depremde ağır hasar alarak büyük tehlike oluşturan Merkez Kara Yusuf Paşa Camisi'ne ait ikinci minare de yüklenici firmaya ait iş makinesinin yardımıyla çelik halat atılarak yıkıldı.
Erciş ilçe merkezinin iki minareli tek camisi konumunda bulunan Merkez Kara Yusuf Paşa Camisi'nin ikinci minaresi de sabahın erken saatlerinde güvenlik tedbirleri altında yıkıldı. Yüklenici firma görevlileri önce 150 metre uzunluğundaki çelik halatı 52 metre yüksekliğinde bulunan minareye çıkarak gövdeye bağladı. Ardından, ölüm ve yaralanmalara karşı güvenlik şeridi oluşturdu. Vanyolu, Atatürk, Emniyet ile Ercişli Emrah caddelerinin Merkez Kara Yusuf Paşa Camisi'ne çıkan yolları araç ve insan trafiğine kapatıldı. Daha sonra meraklı vatandaşların gözleri önünde iş makinesine bağlanan çelik halat çekildi. Halatın ilk seferinde kopmasının ardından tekrar iş makinesine bağlanan çelik halat çekilerek minarenin yıkımı gerçekleştirdi. Yıkım esnasında büyük bir gürültüyle yere çakılan minare içme suyu borusunu patlattı, bazı işyerlerinin ise camların kırılmasına neden oldu. Camları kırılan esnaf yıkım ekiplerine tepki gösterirken, Erciş Belediyesi İçme Suyu Müdürlüğü ekipleri de kırılan içme suyu borularını tamir ederek şehre tekrar su verdi. Minarenin enkazı daha sonra iş makinelerinin yardımıyla caddeden temizlendi.
(NÇ-MSA-Y)

12.02.2013 13:17:56 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT