1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Hanımlara ' Aile İçi İletişim' Semineri

Hanımlara ' Aile İçi İletişim' Semineri

Hanımlara  Aile İçi İletişim Semineri
A+A-

Rize'de ev hanımlarına 'Aile içi iletişim, stres ve depresyonla mücadele' konulu seminer verildi. Güneysu ilçesi Halk Eğitim Konferans Salonu'nda verilen seminere, Psikolog Esra Pehlivan konuşmacı

Rize'de ev hanımlarına 'Aile içi iletişim, stres ve depresyonla mücadele' konulu seminer verildi.
Güneysu ilçesi Halk Eğitim Konferans Salonu'nda verilen seminere, Psikolog Esra Pehlivan konuşmacı olarak katıldı. Güneysu Kaymakamlığı ve Güneysu Belediyesi'nin toplumsal bilinci arttırmak amacıyla ortaklaşa düzenlediği seminere Güneysu Kaymakamı Gökmen Çiçek'in eşi Sümeyra Çiçek ve çok sayıda Güneysulu bayan katıldı. Pehlivan, aile içinde iletişim sorunları, nedenleri, çözüm önerileri ve stres ve depresyonla mücadele etmenin yollarını katılımcı bayanlara anlattı. Aile içi iletişim çok önemli olduğu halde yeterince üzerinde durulmadığını vurgulayan Pehlivan "Aile içinde birlikte olunan zamanın çoğunu maalesef TV izlemek, gündemdeki konuların kısa değerlendirilmeleri ile geçiyor. Aile içi iletişiminin düşük yoğunluğu, sıklığı, azlığı giderek insan arası ilişkileri de zayıflatıyor. Aile içinde yabancılaşma görülürken, etkin iletişim aile dışındaki gruplar arasına kayıyor. Baba iş yerindeki arkadaş grubuyla, anne kadınlar arasındaki gruplarla, çocuklar da arkadaş gruplarıyla etkin iletişim kurmayı yeğlemekte oluşuyla, duygu ve düşüncelerin paylaşımın da ev dışına taşıyor. Şu çok önemli; eşler arasında ki anlayış ve davranış bütünlüğü iletişimi güçlendirerek çocukların sosyal rollerin benimsemelerine yol açar. Böylece aile içi iletişimde aile dışındaki iletişimde doğru bir temele oturmuş olur. Bununla bağlantılı olarak, hayatımızda stres ve depresyonun temelinde daha önceden isteyerek ve severek yaptığı günlük aktivitelere karşı isteksizlik ve hayattan zevk alamama durumunun yatıyor. Böyle durumda kişi her şeyi olumsuz olarak değerlendirerek karamsarlık düşünceleri ile geçmişi ve geleceği düşünmeye başlıyor. Bu kişiler günlük yaşantıda her şeyin olumsuz taraflarını görür. Psikoterapi, depresyonun etkilediği kişiye ve ailesine depresyonla baş etmede yardımcı olur. Depresyonun günümüzde mutlak tedavisi olduğu unutulmamalıdır" diye konuştu.
Konferansın sonunda Psikolog Esra Pehlivan'a, Güneysu Kaymakamı Gökmen Çiçek'in eşi Sümeyra Çiçek günün anısına bir plaket takdim etti.
(AK-ÖS-Y)

12.01.2013 11:43:55 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT