1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hanefi Bostan: "meb, Usulsüz Atamalara HÂl Son Vermedi" İstanbul

Hanefi Bostan: "meb, Usulsüz Atamalara HÂl Son Vermedi" İstanbul

Hanefi Bostan: meb, Usulsüz Atamalara HÂl Son Vermedi  İstanbul
A+A-

Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, "Milli Eğitim Bakanlığı, usulsüz atamalara hâlâ son vermedi" dedi. Yazılı bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. D

Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan, "Milli Eğitim Bakanlığı, usulsüz atamalara hâlâ son vermedi" dedi.
Yazılı bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın atamalarını eleştirerek, "Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan 2012/44 sayılı genelge ile İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesindeki şube müdürlüklerine belirli şartlarla görevlendirme ve atama yapılacağı bildirilmişti. Bu süreçte sendikamız, şube müdürlüğü görevlendirmelerinin iptali için dava açmış ve görevlendirmeler yerine bir an önce "şube müdürlüğü sınavı" yapılmasını istemişti. Çünkü doğru olan, liyakati esas almadan yapılan torpilli görevlendirmeler değil, bir an önce sınav yapılarak bu kadrolara asaleten atama yapılmasıdır. Sendikamızın başlattığı hukuki süreç üzerine, Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı hatanın farkına vardı ve 2012/66 sayılı genelge ile 2012/44 sayılı genelgeyi yürürlükten kaldırdı. Ancak, genelge yürürlükten kaldırılmış olmasına rağmen, bu genelgeye dayalı olarak şube müdürlüğü görevlendirmeleri yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın birçok ilde herhangi bir duyuru yapmadan şube müdürlüğü görevlendirmesi yaptığını iddia eden Bostan, "Bu görevlendirmeler yapılırken, herhangi bir kriter ve liyakat ilkesi göz önüne alınmamıştır. Ne yazık ki görevlendirmelerde liyakatsiz kişiler tercih edilmiş ve ideolojik davranılmıştır. Bu konuda sorumluluk Milli Eğitim Müdürlükleri ve Valiliklerdedir. Hukuka uygun davranması, hakkaniyetli olması, adil bir yönetim anlayışı sergilemesi gereken Milli Eğitim Müdürleri ve Valiler, ne yazık ki, siyasi partilerin temsilcileri gibi hareket etmektedir. Şu anda Türkiye'nin dört bir yanındaki eğitimciler infial halindedir. Hukukun böylesine çiğnendiği, ayaklar altına alındığı başka bir ülke var mıdır? Şube müdürü olarak görevlendirilen kişiler hangi üstün meziyetlere sahiptir? Bu kişilerin liyakati, bilgi birikimi, kabiliyeti nasıl ölçülmüştür" dedi.
Milli Eğitim Müdürlerinin ve Valilerin tavrının eğitimcileri rahatsız ettiğini savunan Bostan, şunları söyledi:
"Zira objektif kriterlerin esas alınmadığı görevlendirmeler etik ve ahlaki olmadığı kadar, insani de değildir. Bu görevlendirmelerin iptal edilmemesi ve yapılmaya devam edilmesi durumunda bu görevlendirmeyi yapan ilgililer hakkında sendikamızca suç duyurusunda bulunulacak ve görevlendirmelerin iptali için davalar açılacaktır. Bu durumun da eğitimde çok büyük bir kaosa yol açacağı aşikârdır. Bakanlık eğitimde deprem yaşanmasını istemiyorsa, şube müdürlüğü görevlendirmelerini en kısa zamanda iptal etmeli ve şube müdürlüğü sınavını bir an önce yapmalıdır."
(ÖFA-OK-Y)

09.01.2013 18:00:28 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT