1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Halk Sağlığı'ndan 'lepra Hastalığı' Açıklaması Malatya

Halk Sağlığı'ndan 'lepra Hastalığı' Açıklaması Malatya

Halk Sağlığından lepra Hastalığı Açıklaması  Malatya
A+A-

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, "Lepra; tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalıktır" dedi. Her yıl Ocak ayının son haftasının "Dünya Lepra Haftası" olarak k

Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, "Lepra; tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalıktır" dedi.
Her yıl Ocak ayının son haftasının "Dünya Lepra Haftası" olarak kutlandığını belirten Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemal Şener, "Dünyanın geri kalmış ülkelerinde; açlık, yoksulluk, yaşam ve temizlik koşullarının kötülüğü, sağlık hizmetlerinden yeterince yararlanamama, iyi beslenememe, doğurganlık hızlarının yüksek oluşu, iç savaşlar, sürekli göçler gibi nedenlerle kökü kazınamamaktadır. Bu haftanın amacı; toplumun lepra ve lepralıya karşı oluşan yanlış inançlardan, bilgisizlikten kaynaklanan korkularını önleyerek lepra hastalığının erken teşhis edilmesinin sağlanması, uygun tedavisi ve izlenmesiyle hastaları topluma kazandırmaktır" diye konuştu.
Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünyada her yıl yaklaşık 200 bin yeni lepra vakasının tedaviye alındığını belirten Dr. Şener, "Lepraya bağlı olarak çeşitli sekel ve sakatlıklar bırakabilen komplikasyonlar gelişmektedir. Ancak etkin tanı ve tedavi yöntemleri sayesinde, günümüzde lepraya bağlı ağır sekeller önlenebilmektedir. Lepralı hastaların ilk tedavileri İstanbul, Ankara ve Elazığ illerinde bulunan lepra hastanelerinde yapılır. Lepralı hastalarla ilgili her türlü izleme ve değerlendirmeler hastaların yaşadıkları ildeki sağlık kuruluşlarınca yürütülmektedir. Hastaların tedavi giderleri Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz karşılanmaktadır. Gün geçtikçe sayıları azalan lepralı hastalar, bizim toplumumuzun insanlarıdır. Onlarla ilişkiyi kesmek ve onları toplum dışına itmek yerine, ihtiyaçları olan anlayışı, yakınlığı, destek ve sevgiyi göstermek, önde gelen bir vatandaşlık görevidir" şeklinde bilgi verdi.
(BK-SO-Y)

31.01.2013 17:41:05 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT