1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Halk Pazarı Dualarla Açılıyor

Halk Pazarı Dualarla Açılıyor

Halk Pazarı Dualarla Açılıyor
A+A-

Kütahya'nın Simav ilçesinde çarşamba günleri kurulan halk pazarının dualarla açılması yönündeki 300 yıllık gelenek aksatılmadan sürdürülüyor. Saat 09.30'da belediye hoparlöründen okunan duaya yüzle

Kütahya'nın Simav ilçesinde çarşamba günleri kurulan halk pazarının dualarla açılması yönündeki 300 yıllık gelenek aksatılmadan sürdürülüyor.
Saat 09.30'da belediye hoparlöründen okunan duaya yüzlerce esnafın yanı sıra alışveriş için halk pazarına çıkan vatandaşlar da el açıp "amin" diyerek iştirak ediyor. Pazarcı esnafı ve vatandaşlar, 300 yıldır aksatılmadan süren bu geleneğin bolluk ve berekete vesile olduğuna, kaza ve belalardan koruduğuna inanıyor. Köyleriyle birlikte 70 bini bulan ilçe halkının büyük çoğunluğunun alışveriş yaptığı pazarda hırdavattan züccaciyeye, giyimden meyve ve sebzeye, her türlü yiyecek ve içecekten canlı hayvan ve tarım ürünlerine kadar birçok mal alınıp satılıyor. Halk pazarının kurulduğu çarşamba günleri Simav'ın 25 bin 200 olan şehir merkezindeki nüfusu 50 binleri buluyor.
(MY-EFE-MŞ)

05.12.2012 13:04:20 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT