1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Halime Hatun Türbesi definecilerin hedefi oldu

Halime Hatun Türbesi definecilerin hedefi oldu

Halime Hatun Türbesi definecilerin hedefi oldu
A+A-

Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan ve 700 yıllık olan Halime Hatun Türbesi'nin hali içler acısı.

Selçuklu Mezarlığı içerisinde bulunan ve bozulan silüeti uzun süre büyük tepki çeken Halime Hatun Kümbeti; kırılan pencereleri, sökülen demir kapısı, çevresinde yıkılan duvarları ile adeta harabeye dönüşmüş. Yol olmaya terk edilen tarihi yapı, aynı zamanda aşıkların yazı tahtasına dönmüş durumda. Define avcıları tarafından tahrip edilen kümbetin bu durumu tepkilere neden oluyor.

Tarihi kümbete sahip çıkılmasını isteyen vatandaşlar, “Yıllar önce kümbetin yanına öğrenci yurdu yapıp, oradaki kavak ağaçlarını kestiler. Hatta bu durum günlerce gündemde kaldı. Ama aradan bunca zaman geçmesine rağmen yurt halen yıktırılmadı. Bu yetmiyormuş gibi sürekli kümbet ve etrafındaki Selçuklu Mezarları tahrip ediliyor.

Define avcıları yüzünden çok sayıda mezar taşı yok oldu. Altın umuduyla mezarlar kazılıyor ve mezar taşları tahrip ediliyor. Şimdi de kümbettin içini kazmışlar. Penceresini kırmışlar ve duvarlar kazılmış. Bu tarihi yapılara yazık günah. Bu tarihi kümbette ve mezarlara sahip çıkılması gerekir” dediler.  İHA

3-700.jpg

A+A-

HABERE YORUM KAT