1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Hakkari'nin Yüksekova'ya Taşınması Tartışması

Hakkari'nin Yüksekova'ya Taşınması Tartışması

Hakkarinin Yüksekovaya Taşınması Tartışması
A+A-

Hakkari'deki bazı sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hakkari'nin Yüksekova'ya taşınması önerisini değerlendirdi. Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahm

Hakkari'deki bazı sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hakkari'nin Yüksekova'ya taşınması önerisini değerlendirdi.
Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Şen'nin organizatörlüğünde bir araya gelen Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Akboğa, Şoförler Odası Başkanı Abdi Arslan, İnsan Hakları Derneği Başkanı İsmail Akbulut, Mazlum-Der İl Başkanı Cengiz Şen, bire açıklama yaparak Türkiye'nin gündeminde olan "Hakkari Yüksekova'ya taşınsın mı?" tartışmasını değerlendirdi.
Hakkari Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Akboğa, Başbakanın iki gün önce Hakkari'nin Yüksekova'ya taşınması açıklamasını STK temsilcileri olarak komik bulduklarını belirtti. Akboğa, "Hakkari geçmişi olan bir ilimizdir. Başbakan ekonomik olarak Hakkari'nin gelişmeye müsait olmadığını söylüyor. Halbuki Hakkari iki ülkeye sınır olan bir ildir. Sınır kapıları açılırsa burası ekonomik olarak kalkınacaktır. Ayrıca dünyanın en güzel coğrafyasına sahip bir ildir. Yaz aylarında 4 mevsim bir arada yaşanıyor. Kış turizminde dünyanın en güzel yerlerinden biridir. Bundan dolayı Başbakanın açıklamalarını komik buluyoruz. Başbakan TSK'lardan destek beklediğini söylüyor. Kesinlikle böyle bir konuda Başbakana destek olmayacağız" ifadelerini kullandı.
Mazlum-Der İl Başkanı Cengiz Şen ise, Başbakanın Hakkari'nin iyi bir seviyeye gelmesini istiyorsa ülkedeki işadamlarının buraya petrol, maden, turizm alanında yatırım yapmasını sağlaması gerektiğini söyledi. Şen, "Burada her türlü yatırım yapılabilir. Turizmden tutun maden yataklarına kadar. Sınır kapıları açılsın. Bunların yapılması gerekirken Hakkari'nin taşınması bu meselelerden kaçmaktır. Biz Bşbakana katılmıyoruz ve buna da izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.
İnsan Hakları Derneği Başkanı İsmail Akbulut da Başbakanın bu açıklamasını espri olarak kabul ettiklerini belirterek, "Eğer Başbakan Hakkari'yi gelişmiş bir il olarak görmek istiyorsa sınır kapılarının açılmasını, iş imkanlarının sağlanmasını, güvenlik ekseni politikası yatırımlardan vazgeçilmesini, halkın faydalanacağı yatırımların yapılmasını ve Kürt sorunun bir an önce çözülmesini sağlamalıdır. Bu yapıldığı takdirde Hakkari Türkiye'de gelişmiş en büyük illerden bir tanesi olacaktır. Bu anlamda il ve ilçelerimizi karşı karşıya getirmenin bir anlamı yoktur" dedi.
(FT-MET-Y)

04.01.2013 17:13:44 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT