1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Hakkari'nin Yüksekova'ya Taşınması Tartışması

Hakkari'nin Yüksekova'ya Taşınması Tartışması

Hakkarinin Yüksekovaya Taşınması Tartışması
A+A-

Hakkari Eğitim Sanat Kalkınma ve Araştırma Derneği (HESKA-DER) Başkanı Sefer Kaçmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın Hakkari'in Yüksekova'ya taşınması konusunda kendisine yanlış bilgi aktardığını be

Hakkari Eğitim Sanat Kalkınma ve Araştırma Derneği (HESKA-DER) Başkanı Sefer Kaçmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın Hakkari'in Yüksekova'ya taşınması konusunda kendisine yanlış bilgi aktardığını belirterek, "Hakkari, Türkiye Cumhuriyeti döneminde ilk 66 vilayetinden biri olmuştur. Öyle kalması da lazım" diye belirtti.
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Sefer Kaçmaz, "Sayın başbakanın sözleri bazı kesimler tarafından kendisine aktarılan eksik ve yanlış bilgilere dayandığını düşünmekteyim. Yoksa tarihsel bir kent, medeniyetler yuvası, İslamın ilim ve irfan diyarlarının en önemli kentini, hele hele 200 sene kadar öncesinde 150 bine yakın nüfusu barındıran bu şehrin gelişmeye açık olmadığını söylemesi mümkün olamazdı. Bölgesel sorunun giderilmesi ile birlikte iyi yapılacak şehir planı ile Hakkari'yi tarihsel değerine layık bir konuma getirmek zor olmayacaktır. Potansiyeli çoktur. İstek gerekir, uğraş gerekir, samimiyet gerekir, gönül koymak gerekir, sevgi gerekir. Hakkari, Türkiye Cumhuriyeti öncesinde vilayet olma şerefine ermişti. Türkiye Cumhuriyeti döneminde de ilk 66 vilayetinden biri olmuştur. Öyle kalması da lazım. Bayburt il yapılıp Gümüşhane oraya taşınmadı. Iğdır il yapılıp Ağrı oraya taşınmadı. Neden Hakkari için böyle bir yaklaşım ve düşünce hasıl olsun. Hakkari özel bir şehirdir. Hem de çok özel" şeklinde belirtti.
(FT-MET-YHY-Y)

03.01.2013 18:42:29 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT