1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hakkari'de Kürtçe Bilgi Yarışması Düzenlendi

Hakkari'de Kürtçe Bilgi Yarışması Düzenlendi

Hakkari'de Kürtçe Bilgi Yarışması Düzenlendi
A+A-

Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde, Kürt Dili Araştırma ve Geliştirme Derneği (KURDİ-DER) tarafından Kürtçe bilgi yarışması düzenlendi.

İlçenin İpekyolu Caddesi üzerinde bulunan Rona Class Düğün Salonu’nda Kurdi-Der tarafından yapılan Kürtçe Bilgi Yarışması’na çok sayıda vatandaş katıldı. 21 Şubat Dünya Anadili Günü kapsamında hazırlanan bilgi yarışmasından önce bir konuşma yapan KURDİ-DER Yüksekova Şubesi Başkanı Arife Kutlar, Kürt dilinin önemine dikkat çekerek, Kürtlerin son iki yıl içerisinde önemli bir süreçten geçtiklerini söyledi.


Konuşmaların ardından Yüksekova Belediyesi Spor Kulübü halkoyunları ekibi sahne aldı. Halkoyunları gösterisinin ardından Kurdi-Der çalışanlarının oluşturduğu koro, Kürtçe şarkılarla salondakilere müzik ziyafeti verdi. Programın sonunda geçilen ve yoğun ilgi gören Kürtçe bilgi yarışmasında 15 grup yarıştı. Her grupta 3 kişinin bulunduğu bilgi yarışmasında ‘Kürt Dili, Tarihi ve Edebiyatı’ konulu sorular soruldu. 3 kategoride 25 sorunun sorulduğu yarışmada ‘Koma Pışgıriyé’ adlı grup birinci olurken, ‘Koma Behdinan’ grubu ikinci, 'Eğitim-Sen’ grubu da üçüncü oldu. Yarışmada dereceye giren gruplara plaket takdim edildi.

A+A-

HABERE YORUM KAT