1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gürsel Tekin: 157 siyasetçi çocuklarını askere göndermedi

Gürsel Tekin: 157 siyasetçi çocuklarını askere göndermedi

Gürsel Tekin: 157 siyasetçi çocuklarını askere göndermedi
A+A-

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.


Bedelli askerlikle ilgili açıklamalarının bazı medya kuruluşlarında çarpıtıldığını belirten Tekin, “157 tane siyasetçinin çocuğu bu yasadan faydalanarak çocuklarını askere göndermediler. Bakan, milletvekili çocukları. Bir tek kişi reddetti. O da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu hariç bu yasadan herkes faydalandı” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıuçdaroğlu’nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu’nun bedelli askerlikten yararlanmak istemediğini belirterek, “Hiçbir siyasetçinin, hiçbir yöneticinin çocuğu ölsün arzusu içinde değiliz. Tam tersine hiç kimsenin burnunun kanamasını istemeyiz. 157 tane siyasetçinin çocuğu bu yasadan faydalanarak çocuklarını askere göndermediler. Bakan, milletvekili çocukları. Bir tek kişi reddetti. O da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun oğlu Kerem Kılıçdaroğlu hariç bu yasadan herkes faydalandı. Siyaset yapan bakanlık makamında olan herkesin çocukları faydalandı. Bu etik değil. Dünyanın hiçbir yerinde kabul edilmez. Hiçbir çelişki yok. Kerem Kılıçdaroğlu etik davranıyor da . Niye diğer siyasetçilerin çocukları etik davranmasın? Bu doğal olarak yani her aileyi, şehit düşen çocukları şu anda askerde olan bütün yurttaşlarımızı yaralayan bir tabloydu. Bunu paylaşmak istedik” diye konuştu.

“3 gün içerisinde CHP’nin hükümet çıkarabilecek formülü var”
Koalisyon görüşmelerine değinen Tekin, “Yalan yanlış bilgilerle toplumu kandırmaktan vazgeçin. CHP’ye görev vereceksiniz. Ülkeyi bu yangından kurtaracak iradesi de formülü de var. Ne dediniz de CHP hayır dedi. Söyleyin” dedi.

Tekin, “Geldiğinizde elinizde bir tek talimat vardı erken seçim. Talimat almışsınız. Bizi tahrik edip bütün tutanakları açıklamamızı da istiyorlar. Hala masadayız koalisyon hükümetinin kurulabileceğine inanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı tarafından CHP’ye hükümeti kurma görevinin verilmesi gerektiğini vurgulayan Tekin, “Hak gaspı var. Anayasal hakkımızın verilmemesi konusunda. 3 gün içerisinde CHP’nin hükümet çıkarabilecek formülü var. Yeter ki siz verin. Hala görevlendirme olabileceğine inanıyoruz” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ‘sıkıyönetim’ ilan edilmesi yönündeki açıklamalarını değerlendiren Tekin, “Tırmanan terörün sebebi araştırılmalı. Bahçeli’nin talebine katılmak elbette mümkün değildir. Sürekli denenmişleri denemekten vazgeçmemiz gerekir. Aklı selim bir tutum ile süreci götürmek gerekir. O zaman bir vatandaş olarak her şey olağanüstü güvenlik güçlerinin, askerin yapacağı bir durumsa siyaset niye var? Her şeye rağmen bu yangının söndürülmesi için siyasi partilerin çaba sarf etmesi gerekir” diye konuştu. (DHA)

A+A-

HABERE YORUM KAT