1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gürpınar Belediyesi Konsey üyeliğine seçildi

Gürpınar Belediyesi Konsey üyeliğine seçildi

Gürpınar Belediyesi Konsey üyeliğine seçildi
A+A-

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) 5. Olağan kongresi, 19 Nisan tarihinde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Yapılan kongrede Gürpınar Belediyesi UCLG-MEWA Konsey üye

19 Nisan 2016 tarihinde Antep’te, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) 5. Olağan kongresi gerçekleştirildi.

Kongreye Gürpınar Belediye Eş Başkanı Zeki Yıldız’ın yanı sıra ulusal ve uluslararası birçok davetli katıldı. UCLG-MEWA Kongresi'nin yanı sıra, 20 Nisan’da "Göç, Kültür ve gastronomi Zirvesi" kapsamında oturumlar düzenlendi. UCLG-MEWA Kongresi'nde Gürpınar Belediyesi; UCLG- MEWA Konseyi'ne seçildi. Gürpınar Belediyesi’nin yanı sıra Van Büyükşehir Belediyesi de UCLG- MEWA Konseyi’nde ilimizi temsil edecek başka bir belediye oldu.

‘İlimizi ve bölgemizi en iyi şekilde temsil etme gayreti içersinde olacağız’

Gürpınar Belediyesi’nin UCLG- MEWA Konseyi’ne seçilmesinin ardında kısa bir açıklama yapan Gürpınar Belediyesi Eş başkanları Zeki Yıldız ve Yıldız Çetin, böylesi bir göreve seçilmelerinin kendileri açısından gurur verici olduğunu belirterek, “gerek ilimizi ve gerekse bölgemizi iyi bir şekilde temsil etmek için elimizden geleni yapacağız. Bu gibi uluslararası kurumlara verdiğimiz önemden dolayı göreve gelir gelmez UCLG- MEWA’ya üyelik başvurusunda bulunduk. Sonrasında koşullarımız çerçevesinde toplantılarına katılım sağlayarak hem ilçemizi temsil ettik, hem de kentlerin ve bütünen tüm insanların ortak sorunlarının ele alındığı toplantıları katılım sağladık. Bilindiği üzere dünya hızlı bir şekilde küreselleşiyor. Küreselleşmenin yanı sıra yerel kültür de daha bir ön plana çıkıyor. Biz anlayış olarak küresel sorunlara ne kadar duyarlı isek, yerel kültürümüzün yaşatılması ve bu kültürümüzün tüm insanlığa mal edilebilmesi için de o düzeyde çaba içersine girmiş bulunmaktayız” ifadelerine yer verildi. Bundan sonra sorumluluklarının çok daha büyük olduğunun da altını çizen Eş Başkanlar, “belediyemiz orada formalite icabı bulunmayacağı gibi, misyonunu layıkıyla oynaması için bizler elimizden geleni yapacağız” dediler.

UCLG- MEWA nedir?

Birleşmiş Kentler ile Yerel Yönetimler ('BKYY' ya da İngilizce kısaltması ile 'UCLG') yeryüzündeki kentler, yerel yönetimler ve belediyeler için bir çatı kuruluşudur. UCLG, 2004 yılında o zaman var olan üç yerel yönetim örgütünün birleşmesi ile kurulmuştur. Uluslararası Yerel Yönetimler Birliği (IULA), Birleşmiş Kent Örgütleri (UTO) ile Metropolis kendi örgütlenmelerini birleştirerek UCLG’Yİ oluşturdu.

 

UCLG, yerel yönetimler konusunda yeryüzündeki en büyük örgüttür. Varoluş amacı, demokratik yerel özyönetimler ülküsü için ortak bir ses oluşturmaktır. BM üyesi 120 ülkeden üyeleri ile yeryüzünde yaşayan kişi sayısının yaklaşık yarısını temsil etmektedir.

A+A-

HABERE YORUM KAT