1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Güneydoğu, Tekstil İhracatının Gözdesi

Güneydoğu, Tekstil İhracatının Gözdesi

Güneydoğu, Tekstil İhracatının Gözdesi
A+A-

Türkiye'de, geçen yıl ihracatını en fazla artıran ikinci birlik olan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin (GAİB) ihracatında, 'tekstil ve hammaddeleri', lokomotif sektör oldu. Güneydoğu Anado

Türkiye'de, geçen yıl ihracatını en fazla artıran ikinci birlik olan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin (GAİB) ihracatında, 'tekstil ve hammaddeleri', lokomotif sektör oldu.
Güneydoğu Anadolu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu yaptığı açıklamada, 2012 yılında 162 ülkeye toplam 2 milyar 433 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi. Konukoğlu, GAİB tarafından yapılan ihracatın içerisinde yüzde 29,6 pay aldıklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Birliğimiz Ocak-Aralık 2012 döneminde tekstil ve hammaddeleri olarak 2 milyar 433 milyon 175 bin dolarlık ihracata imza attı. İhracatımızda ilk sırada, 798 milyon dolar ile Irak yer aldı. Bu ülkeyi, İtalya ve İngiltere takip etti. Birliğimiz 2012 yılında 162 ülkeye tekstil ihracatı gerçekleştirdi. İhracatımıza Güneydoğu Anadolu Bölgesi açısından baktığımızda Türkiye genelinde ikinci sırada yer alarak, bölgemiz önemli bir başarıya imza atmıştır. 2013 yılında ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmayı ve geçen yılın üzerinde satış yapmayı hedefliyoruz."
Konukoğlu, mevcut pazarlarının yanı sıra yeni alternatif pazarlara girme çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Tekstil sektöründe üretimden ihracat sürecine kadar her aşamada kalifiye eleman ihtiyacına işaret eden Sami Konukoğlu, nitelikli eleman yetiştirme çalışmalarının sürdüğünü anlattı. Konukoğlu, 2013 yılının daha verimli geçeceğine inandığını da sözlerine ekledi.
(MDC-SO-Y)

08.01.2013 14:53:53 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT