1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güney Kıbrıs Yarın Sandık Başına Gidiyor Mesut Günsev Lefkoşa

Güney Kıbrıs Yarın Sandık Başına Gidiyor Mesut Günsev Lefkoşa

Güney Kıbrıs Yarın Sandık Başına Gidiyor  Mesut Günsev    Lefkoşa
A+A-

Güney Kıbrıs'ta yarın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yeni liderini belirlemek için seçim yapılacak. Demokratik Seferberlik Partisi'nin (DİSİ) başkan adayı Nikos Anastasiadis'in favori olarak gösterild

Güney Kıbrıs'ta yarın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin yeni liderini belirlemek için seçim yapılacak. Demokratik Seferberlik Partisi'nin (DİSİ) başkan adayı Nikos Anastasiadis'in favori olarak gösterildiği seçimlerde, adaylardan birinin aldığı oy yüzde 50'yi geçmezse, seçim, en çok oy alan iki aday arasında bir sonraki hafta tekrarlanacak.
Kadınların ilk kez aday olduğu ve bu kadar çok adayın ilk kez katıldığı Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde, seçimlerde başkanlık için Anastasiadis'in yanı sıra; Çalışan Halkın Yükselen Partisi'nden (AKEL) Stavros Malas, Rum Ulusal Halk Cephesi'nden (ELAM) Yorgos Haralambus, Birleşik Demokratlar Partisi'nden (EDİ) Praksula Andoniadu ve bağımsız adaylar Yorgos Lillikas, Makaria Andri Stilianu, Lakis Yoannu, Kostas Kiriaku, Andreas Evstratiu, Lukas Stavru ve Solon Grigoriu yarışacak.
AKEL'in adayı olarak Şubat 2008'de yapılan başkanlık seçimini kazanan ve görevi dönemin başkanı Tasos Papadopulos'tan devralan şimdiki başkan Dimitris Hristofyas ise, bu seçimlerde yeniden aday olmadı.

604 KIBRISLI TÜRK SEÇMEN
Toplam 11 adayın yarışacağı seçimlerde, 545 bin 180 seçmen oy kullanacak. 268 bin 621'i erkek, 276 bin 559'i ise kadın olan kayıtlı seçmenler arasında, 604 Kıbrıslı Türk de bulunuyor. Bir önceki seçimlerde 516 bin 441 Rum, 600 de Kıbrıslı Türk oy kullanmıştı.
40'ı Güney Kıbrıs dışında, bin 2'si ise Güney Kıbrıs'ta toplam bin 42 sandığın kurulacağı seçimlerde, KKTC'de yaşayan Rum ve Maronitler ise, Güney Kıbrıs'ın KKTC'ye açılan sınır kapıları önünden Rum Kızılhaçı'na ait araçlarla alınıp oy kullanacakları merkeze taşınacak. İsteyenler, bu seçim merkezlerine Kızılhaç araçları yerine, kendi olanaklarıyla gidebilecek.
Ada dışında 14 bin 427 seçmeni bulunan Güney Kıbrıs, çoğunluğu İngiltere'de olmak üzere Yunanistan'ın çeşitli kentlerinde, Berlin, Viyana, Budapeşte, Brüksel, New York, Doha, Paris, Prag, Sofya ve Riyad'da seçim merkezleri kuracak.
(MG-CTŞ-SO-Y)

16.02.2013 17:31:17 TSI
A+A-

HABERE YORUM KAT