1. HABERLER

  2. KADIN

  3. Güneşten Korunma Yöntemleri Neler?

Güneşten Korunma Yöntemleri Neler?

Güneşten Korunma Yöntemleri Neler?
A+A-

Yaz aylarıyla birlikte güneş ışınlarından sağlıklı şekilde korumaz gerekmekte. Peki, Güneşten korunma yöntemleri neler?

Yalnızca deniz kıyısı ve plajlarda değil açık havaya çıktığınız sürece güneşten korunmanız gerekmektedir. Özellikle yaz mevsiminde direk güneş ışınlarına maruz kalmasanız bile yansıyan ışınlar size zarar verebilir.(Güneşten Korunma Yöntemleri Neler?)

DOÇ.DR. HÜSEYİN TOL KORUNMA YÖNTEMLERİNİ ANLATTI

Doç .Dr. Hüseyin Tol, Bunun yanında çok aşırı sıcak suyla temasımızı azaltmak olabildiği kadar aşırı kese, lif yapıp cildi tahriş etmemek ama tabi temizliği ihmal etmemek kaydıyla öneriyoruz. Bu arada devamlı soğuk suyla elimizi yüzümüzü yıkamak çünkü soğuk su özellikle ciltte dokuların tahrişini engellemekte, cildin yaşlanmasını ve kırışıklıkları engellemektedir. Soğuk suyla ayrıca duştan çıktıktan sonra elimizi, yüzümüzü, gözümüzü yıkarsak cildin daha genç kalması, daha geç kırışması ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmak için günlük yaşantımızda her zaman soğuk suyu öneriyoruz. Tabi ki duşta aşırı olmamak kaydıyla belirli sıcaklıkta veya ılıklıkta su kullanılabilir.

YAZ AYLARINDA ELBİSE GİYİMİ

Özellikle açık renk elbiseleri tavsiye ediyoruz çünkü güneş ışınlarını yansıttığı için güneş ışınlarının birikimini engeller. Şapka, kasket ve gözlük öneriyoruz. Sık dokulu giysiler öneriyoruz. Bunlar güneş ışınlarından doğal bir korunma mekanizmasıdır. Özellikle Konyamızda da rakım olarak yüksekte yaşadığımıza göre bunlara uyulması çok önemlidir.(Güneşten Korunma Yöntemleri Neler?)


"İÇERİDE OTURUN"
Bunun yanında güneşten koruyucu faktörler olarak ortalama 25 ve üstü faktöre sahip (SPF 25 ve üstü) güneşten koruyucu krem ve losyonlar kullanılması bizim için önemli bir tavsiyedir. Sabah, öğle, ikindi ve ikindi akşam arası günde 3, 4 ve bazen 5 kere bile bunları sürmemiz lazım. 3 saatte bir güneşten koruyucuların yenilenmesi lazım çünkü ister istemez bunlar etkisini yitirmekte yada azaltmaktadır."İçeride oturuyorum, güneşten koruyucukullanmasam olur mu?" diyorlar, çok yanlış birşey çünkü ultraviole-A güneş ışınlarından en yoğun olanıdır ve pencere camından geçer. O nedenle içeride olan insanlarda güneş ışınlarından etkilenebilmektedirler. "Dışarıya hangi saatte çıkalım" derseniz güneşin yoğun olduğu 10:00 - 16:00 saatleri arası dışarı fazla çıkmamak , denize fazla girmemek gerekir. Çünkü o saatlerde dik olarak gelen güneş ışınları vücuda daha fazla zarar vermektedir. Bu saatte bilhassa güneşten koruyucumuzu kullanalım ama dediğim gibi tekrar etmek gerekirse mutlaka ve mutlaka içeride de olsak güneşten koruyucuları ihmal etmeyelim. Çünkü pencere camından ultraviyole A IŞINLARI girmektedir. Bunları belirtmekte fayda var.

A+A-

HABERE YORUM KAT