1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Güner: Kafa Ve Gönül Zenginliğini Dengelemek Marifettir.

Güner: Kafa Ve Gönül Zenginliğini Dengelemek Marifettir.

Güner: Kafa Ve Gönül Zenginliğini Dengelemek Marifettir.
A+A-

Uzunköprü Gazi Turhan Bey Derneği'nde haftalık kültür sohbetleri devam ediyor. Bu haftaki sohbet toplantısının konuşmacısı İlahiyatçı Özcan Güner'di. Güner konuşmasında; II.Murat, Şeyh Sinan, Kum Baba

Uzunköprü Gazi Turhan Bey Derneği'nde haftalık kültür sohbetleri devam ediyor. Bu haftaki sohbet toplantısının konuşmacısı İlahiyatçı Özcan Güner'di. Güner konuşmasında; II.Murat, Şeyh Sinan, Kum Baba, Gazi Turhan Bey ve Gazi Mahmut Bey gibi zatların sıradan insanlar olmadığını dile getirerek "Bu insanlar hem kafa hem de gönül zenginiydi. Bunlar, kafa ve gönül zenginliğini dengeleyerek marifet ehli olmuşlar, insanların sevgi ve saygısını kazanarak, Osmanlı'nın Rumeli'de inşa ettiği gönül medeniyetinin öncüleri olmuşlardır." dedi. Gazi Turhan Bey Derneği'nde Cuma akşamları gerçekleştirilen 'Kültür Sohbetleri'nin bu haftaki konusu, Osmanlı'nın Rumeli'de kurduğu gönül medeniyetinin maddi ve manevi mimarlarıydı. Sohbete konuşmacı olarak katılan İlahiyatçı Özcan Güner konuşmasına; II. Murat, Şeyh Sinan, Kum Baba, Gazi Turhan Bey ve Gazi Mahmut Bey gibi zatların sıradan insanlar olmadığını söyleyerek başladı.

GÜNER: BU GÜN DENGE BOZULDU
Konuşmasının devamında, bugün kafa ve gönül zenginliği dengesinin bozulduğuna dikkat çeken Güner, "Özellikle gençlerimiz kendi tercihlerini bilmiyor ve atalarını tanımıyor. Böyle bir gençliğin de ataların mirasına sahip çıkmak gibi bir derdi olmuyor. Gençlerimize kendi kültürlerini tanıtacak ve kendi değerlerini benimsetecek çalışmalar yapmak zorundayız. Bu bakımdan bu tür kültür etkinliklerine daha ziyade gençlerimizin katılmalarını arzu ediyoruz" dedi.

(MA )

07.12.2012 15:18:43 TSI

A+A-

HABERE YORUM KAT