1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GÜLŞEN ORHAN, ÇATAK’TA ÇIĞ DÜŞEN KÖYÜ ZİYARET ETTİ

GÜLŞEN ORHAN, ÇATAK’TA ÇIĞ DÜŞEN KÖYÜ ZİYARET ETTİ

GÜLŞEN ORHAN, ÇATAK’TA ÇIĞ DÜŞEN KÖYÜ ZİYARET ETTİ
A+A-

Geçtiğimiz ay, Çatak’ın Kayaboğaz köyüne bağlı “Yapılı” mezrasında yaşanan çığ felaketinin ardından, AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, beraberindeki heyetle birlikte köyü ziyaret etti.

 

Geçtiğimiz ay, Van’ın Çatak İlçesi Kayaboğaz Köyüne bağlı Yapılı mezrasında yoğun kar yağışı sonrası gelen çığ,  köydeki bazı ev ve ahırları vururken,  birkaç ahırın yıkılarak hayvanların telef olmasına ve bazı evlerde ise fiziki hasarların oluşmasına  neden olmuştu. Can kaybının yaşanmadığı çığ felaketinin ardından, beraberinde AK Parti İlçe Başkanı M.Ali Yaşin İl Genel Meclis üyeleri Salih Özbek, Nusret Hakan, Halt Sevgili  ve Süleyman Temur’dan oluşan heyetle birlikte köyü ziyaret etti. 

Köylü vatandaşlarla birlikte Çatak ilçe Kaymakamı, İlçe Emniyet Müdürü, İlçe Jandarma Komutanı ve İlçe Müftüsünün de aralarında bulunduğu karşılama heyeti,  Milletvekili Orhan ve yanındaki heyetle ayak üstü selamlaştıktan sonra hep birlikte köydeki misafir evine geçtiler.  Köyün sakinlerine geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, yaşanan çığ felaketinde can kaybı oluşmamasının en büyük tesellileri olduğunu belirten Orhan,  maruz kaldıkları çığ sonrası oluşan zararlar ile ilgili köylülerden bilgi aldı. 

\"\"

Milletvekili ve heyetin ziyaretlerinden ötürü oldukça sevinç duyduklarını ve moral aldıklarını ifade eden köylüler,  Bazı ahırların çığ altında kalması sonucu  büyük ve küçükbaş hayvanlarının telef olduğunu ve ayrıca bazı evlerde de yapısal hasarların oluştuğunu kaydeden köylüler, bu konuda zararlarının giderilmesi için yardım edilmesini istediler.

Her zaman olduğu gibi bu konuda da köylü vatandaşları yalnız bırakmayacaklarını belirten Orhan, kaymakamlığın oluşturacağı hasar tespit raporu doğrultusunda desteklemeyi sağlamak ve hızlandırmak için üstüne düşenleri yapacağını bundan sonrası için olası çığ felaketine karşılık, can ve mal güvenliğini koruma altına almak için alınması gereken tedbirler ile ilgi gerekli çalışmaların yapılacağını, konuyu yakından takip edeceğini dile getirdi. 

Köy sakinlerinin dile getirdikleri talepleri not alan Orhan,  daha sonra köydeki bazı evleri ziyaret ederek kadınlarla bir araya geldi. Milletvekili ile baş başa sohbet eden kadınlar,  akan kanın durması için bir daha hiçbir annenin evlat acısı yaşamaması için çözüm sürecini başlatan Başbakan Erdoğan’a dua ettiklerini, O’na çok güvendiklerini ve bu işi çözerek selamete kavuşturacağından kuşku duymadıklarını belirttiler.  

\"\"

Ziyaretinde köydeki çocukları sevindirmeyi de ihmal etmeyen Orhan, yanında götürdüğü oyuncak hediyeleri çocuklara dağıttı.

Yapılı köyü ziyaretini tamamlayan Orhan, daha sonra beraberindeki heyetle birlikte Çatak’ın Kızıltaş köyünü ziyaret ederek köy kıraathanesini önünde toplanan köylülerle bir araya geldi.  Burada köy sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini dinleyen Orhan, notlarını aldıktan sonra köyden ayrılarak ziyaretini tamamladı.

A+A-

HABERE YORUM KAT