1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gülen’in ABD’de tutuklanması istendi

Gülen’in ABD’de tutuklanması istendi

Gülen’in ABD’de tutuklanması istendi
A+A-

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Fethullah Gülen’in tutuklanması için ABD yetkili makamlarına başvuruda bulunuldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında Fethullah Gülen’in tutuklanması için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yetkili makamlarına başvurdu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Can Tuncay, Fethullah Gülen’in geçici olarak tutuklanması için hazırladığı yazıyı ABD yetkili makamlarına iletilmek üzere Adalet Bakanlığı’na gönderdi.

Yazıda 15 Temmuz 2016 tarihinde bir kısım askerler tarafından Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ne karşı darbe girişiminde bulunulduğu hatırlatılarak, darbe girişimine ilişkin soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

Hakkında soruşturma yapılan Fethullah Gülen’in ABD’ye iade talebi gönderilmesinden önce Türkiye Cumhuriyeti ile ABD arasında Suçluların İade Edilmesi ve Ceza İşlerinde Karşılıklı Yardım Anlaşması’nın 10. Maddesi uyarınca “Geçici olarak tutuklanması” istendi.

Gülen hakkında şu suçlardan hakkında soruşturma yürütüldüğü belirtildi:

Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etme, Cumhurbaşkanına suikast, TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, Kamu malına zarar verme, Mala zarar verme, Yaralama, Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürme, Başka bir suç isleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma.

İMCTV

A+A-

HABERE YORUM KAT