1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gül'den Rusya çağrısı

Gül'den Rusya çağrısı

Gül'den Rusya çağrısı
A+A-

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi çağrısında bulundu.

Marmara Grubu Vakfı’nın katkılarıyla düzenlenen 19’uncu Avrasya Ekonomik Zirvesi’nde konuşan 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkiye-Rusya ilişkilerine değerlendirdi. 

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan krizin bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğine vurgu yapan Abdullah Gül, ”Türkiye-Rusya İlişkilerinin çok boyutlu ortaklığa dönüşmesinde şahsen emek vermiş ve bunun gerek iki halkın gerekse Avrasya’nın refahı ve istikrarı için çok olumlu sonuçlar yarattığına inanan ve bu uğurda hem siyasetçi hem devlet adamı olarak şu çağrıyı yapmak isterim.

Türk - Rus ilişkilerinde son aylarda ortaya çıkan sorunun vakit geçirilmeksizin giderilmesinin ve eski duruma tekrar dönülmesinin, ihya edilmesinin, hatta daha da ileriye taşıyacak bir ruhla hareket edilmesinin çok önemli olduğu kanaatindeyim. Bunun sadece iki ülke için değil bölge için ve bölgedeki başka sorunların hallinin kolaylaştırılması ve yeni sorunlar çıkmaması için önemli olduğunu düşünüyorum. Böyle bir adımın iki ülke arasında refah ve dostluğunun ötesinde çok geniş bir coğrafyada iş birliği ve istikrar bakımından sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Sadece Avrasya’da değil çok daha ötesinde” ifadelerini kullandı.

A+A-
KAYNAK: Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT