1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gülaçar: Biz halkımızı cepte keklik olarak görmüyoruz!

Gülaçar: Biz halkımızı cepte keklik olarak görmüyoruz!

Gülaçar: Biz halkımızı cepte keklik olarak görmüyoruz!
A+A-

AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar, yerel ve ulusal basın temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. Gülaçar, El Kaide davasından beraat ettiğini belirterek, \"Karar elimizde. Bizi buradan vurmaya çalışmaları çok ahlaki deği


Van-Şişli Öğretmenevi’nde düzenlenen basınla tanışma toplantısına Gülaçar’ın yanı sıra AK Parti İl Başkanı Abdullah Aras, İpekyolu Belediye Başkan Aday Adayı Abdülmenaf Keyifli, Edremit Belediye Başkan Aday Adayı Hekim Karabıyık, yerel ve ulusal basın temsilcileri katıldı. 

Selamlama konuşması yapan AK Parti İl Başkanı Abdullah Aras, katılımlarından dolayı basın mensuplarına teşekkür etti. Geçen hafta salı günü Osman Nuri Gülaçar’ın Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak açıklandığını ifade eden Aras, “Biz aslında Van’daki basın kuruluşlarını tek tek ziyaret ederek tanışmak isterdik ancak program uzun zaman alabileceği için bir arada toplanarak tanışmak istedik. Başkanımız size kendisi hakkında bilgi verecek, daha sonra zaman içerisinde ofislerinizde sizleri ziyaret edeceğiz. Açıklayacağımız çalışma ve dev projeleri sizlerle birlikte kamuoyuyla buluşturacağız” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar, özgeçmişinden bahsederek, “Vanlıyım. 1965 doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babası, iktisat mezunuyum. 28 yılı aşkın imam hatiplik görevim var. Van ve ilçelerinde sohbetlerimle TV ve radyo programlarımla halkın düğünlerinde taziyelerinde çok aktif bir rol üstlenen bir arkadaşınız olarak biliniyorum. AK Parti ile olan ilişkimiz açısından da babam Ebubekir Gülaçar, AK Parti Van İl Başkanlığının kurucularındandır. 2001’de Van adına açılışı onlar yaptılar. 1986’da Van’da Enser Vakfı’nın il başkanıydım. İstanbul’daki kongrelerde Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştık. Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) davet etseydi düşünürdük ancak AK Parti ve lideriyle düşünce ve programları itibarıyla onları kendime, kendimi de onlara yakın hissettim. Bu nedenle haklı bir gururu da paylaşıyorum. 'Niçin AK Parti ve Van’da siyaset?' derseniz Van’ın siyasetinde, Van’ın büyükşehir olma hedefinde Van’da bir değişim gerekiyor. Bu değişime de AK Parti kadrolarıyla ulaşabileceğimiz için böyle bir yola koyulduk. Büyük hayallerimiz ve ideallerimiz var. İnşallah belediyeyi kazandıktan sonra art arda yapacağımız büyük ve dev projelerimiz var. Van’ı kalkındırıp şahlandıracak büyük projelerimizi zaman içerisinde sizlerle de paylaşacağız. Kendimizi bu manada projelerimiz ve yapacağımız hizmetlerimizle tanıtacağız. Siyaset cenahında yanlış değerlendirebilirler, bizi bizden tanımanız çok daha önemlidir. Bu şehrin selameti, huzuru ve gelecek adına da bu önemlidir” dedi.


Uzun zamandır ilk defa basında böyle bir ilginin var olduğunu ifade eden Gülaçar, “Bu ilginize çok teşekkür ediyorum. Bu bizim Van için son ve tek umut olduğumuzun ifadesidir. Basının da bunu böyle hissetmesi önemlidir. Halk tabanında bu böyledir, bu defa değişim adına biz büyükşehire talibiz. Basından takip edebildiğim kadarıyla mevcut Başkan Bekir Kaya'nın, 'Yüzde 70 oranında cepte keklik olarak garantilemişiz' diye bir yaklaşımı var. Biz halkımızı cepte keklik görmüyoruz, kapı, kapı dolaşarak kadınımıza, erkeğimize ve gençlerimize Van için hangi umutları paylaştığımızı, ne ifade ettiğimizi anlatacağız. Van için doğru tercihin AK Parti olduğunu bizzat anlatarak, ikna ederek oylarını istiyoruz. Halkımıza değer veriyoruz. Mağdur edilmiş mazlum bir halkın hizmeti bizim için önemli ve değerlidir” şeklinde konuştu.

“EL-KAİDE DAVASINDAN BERAAT ETTİM”
El Kaide davası ile ilgili bir soru üzerine Gülaçar, “Bu meselede ulusal basınımızla güzel bir program yapmayı arzu ediyorum. O davadan beraat ettim. Karar elimizde, bizi buradan vurmaya çalışmaları çok ahlaki değil. Beraat ettiğimiz bir davanın tekrar mağduru edilmek doğru ve haklı değil. Bu meseleyi sizinle hasbıhal niteliğinde sohbetleşeyim, en az 3 saat sürecek bir TV programında içimi dökeyim, onun tarihçesini anlatayım. Bu ülkede çok kişi mağduriyet gördü. Mazlumiyet yaşandı ve biz bu mazlumiyeti iki türlü yaşayanlardanız. İnancımızdan ve kimliğimizden dolayı yaşamışız” dedi.

“HÜDA-PAR’DA SİYASET YAPMAK İSTESEYDİM GÖĞSÜMÜ GERE GERE ORAYA GİDERDİM. BEN İSE AK PARTİ’DEYİM”
HÜDA-PAR’ın bu bölgeye ağırlık veren bir siyasi parti olduğunu ifade eden Gülaçar, “HÜDA-PAR’da siyaset yapmak isteseydim göğsümü gere gere oraya giderdim. Ben ise AK Parti’deyim. Siyaseti burada sürdürüyorum. Van şartlarında siyaseti Vanlılardan oluşturulması, Van’ı tanıma ve hizmet üretme açısından önemlidir. Van’ın sorunlarını ve demografik yapısını bilen Vanlılardan olması tercihimizdir. Bire bir insanlarımızı tanıyorsunuz, konuşmanızın, sohbetinizin hizmetinizi üretmesi önemlidir. Büyükşehir belediyelerinde başarılı kişiler de aday gösteriliyor. Van’da, Vanlı olması sorunları ve halkı bilen, bunları bilen ve yaşayan adayın daha da iyi olacağını genel merkeze ilettik. 13 ilçemiz var. Aday belirlemesi biraz sürecek. Geçen yerel seçimlerde PKK baskısı ile seçim yapıldı. 2009’da bu baskıyı Van halkının görmediğini söylersek inkar ederiz. Aynı politika ile 2014 seçimleri için bir hareketlenme var. Bizim insanımız, gencimiz işsiz, varoşlarda yaşıyor. Bu gençlerin elinden tutmak istiyoruz. Demokratik zeminde seçim yarışı yapmak istiyoruz. Ne olursa olsun sahada varız. Ev ev insanımıza gitmeyi, tanışmayı arzu ediyoruz. Önümüzde tarihi bir milat var, ya bunu fırsata dönüştüreceğiz ya da heba edeceğiz” dedi.

Demokratik bir şehirde, bu şehrin yaşanılabilir bir merkez olması anlamında ortaya projeler, yatırım planları ile halkın karşısına çıkılması gerektiğini ifade eden Gülaçar, “Bu anlamda karşı tarafın takınacağı tavır benim adıma hiç önemli değil. Köy köy, ilçe ilçe, mahalle mahalle her bir sokağımıza gireceğiz. Bu seçim diğer seçimlere benzemez; Van’ın kaderini tayin edeceği bir seçim. Van halkının bu anlamda duyarlı olması gerekiyor. Konteynır kente 4 kez gittim. Analizlerimizde arkadaşlarımız ilk gün de dün de, ‘Kalıcı konut dışında hiçbir şeyi kabul etmiyoruz’ dediler. Sorun ve sıkıntıları ile ilgilenen STK’lar ile aracılık yapılıyor. AK Parti İl Teşkilatı olarak orada toplamda 70’e yakın kardeşimiz var. İmkanlarımız dahilinde bir ailede çalışan yoksa İŞKUR tarafından iş temin edeceğiz. Valilik de kira yardımı yapıyor. Bazı iş adamları eve çıktıkları takdirde elektrik faturası vs gibi giderlerinde destek olacak. Siyasi malzeme olmadan, siyasetçiler, valilik, belediye ve iş adamlarımızla konuyu çözmeye çalışıyoruz. Dar gelirli vatandaşlarımıza çok cüzi parayla konut üretimi yapacağımız projelerimiz de olacak. Büyükşehir belediyesi olarak bunları yapacağız. 60-70 ailenin sorununu çözmek gerekir. Kendisini dayatmamalı, bunu Türkiye’nin gündeminden kaldırmalı” şeklinde sözlerini tamamladı.

A+A-

HABERE YORUM KAT