1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gülaçar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutladı

Gülaçar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutladı

Gülaçar 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Kutladı
A+A-

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar, tüm anaların, kadınların ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak kadının hak ettiği değeri ilk defa İslam’la gördüğünü dile getirdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Osman Nuri Gülaçar, tüm anaların, kadınların ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak kadının hak ettiği değeri ilk defa İslam’la gördüğünü dile getirdi. 


Osman Nuri Gülaçar, ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ dolayısıyla programdan programa koştu. İlk olarak bir otelde düzenlenen etkinliğe AK Parti Van Milletvekili Mustafa Bilici ile birlikte katılan Gülaçar, daha sonra bir düğün salonunda gerçekleştirilen programlara katıldı. AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan, İpekyolu İlçe Belediye Başkan Adayı Abdulmenaf Keyifli ve İpekyolu İlçe Başkanı Yavuz Kuşan’ın da katıldığı programlarda konuşan Gülaçar, kadının tarih boyunca istismar edildiği ancak İslam’la hak ettiği değeri gördüğünü söyledi. Gülaçar, “Kadınlar bir toplumun temel taşıdır. Kadına verilen değer bir toplumun yükselişinin, sürekliliğinin veya çöküşünün vesilesidir. Tarih boyunca kadınlar istismar edilmiş, şiddete maruz kalmış ve bir köle gibi kullanılmıştır. Ancak İslam ile birlikte kadına hak ettiği değeri ilk defa görmüştür. Peygamberimiz (SAV) kadınların önemini en iyi şekilde bizlere anlatmıştır. Peygamber efendimizle birlikte kadınlarımız değer bulmuşlardır. Henüz 13-14 yaşında bir Fatıması var. Ve ne zaman Fatıma Peygamberi ziyarete gelse O (sav) oturduğu yerden kızı için ayağa kalkar. “Hoş geldin bitanem” der ve kızına sarılır bize örnek olsun diye. İşte Önderimiz Rehberimiz s.a.v. bize böyle örnek oluyor. Kızına değer veriyor. Dün cahiliye de İslam’dan önceki dönemde bizim kızlarımız diri diri toprağa gömülen varlıklardı. Ama şimdi Peygamber bize örnek. Bugün de modern cahiliye de kızlarımızı diri diri sokağa, modaya kurban ediyorlar. Bugünün cahilleri de kadına köle muamelesi yapıyor, şiddeti bir hakmış görüyor. Bizler Müslümanlar olarak bu tabloyu asla kabul edemeyiz, asla müsaade etmeyiz. Kadınlar modern cahiliye de bir meta haline getiriliyor. “Özgürlük” kisvesi altında kadınları öz değerlerinden uzaklaştırıyorlar” dedi.


“KADINLARI DARP ETMEK NE AHLAKA NE VİCDANA SIĞAR”
Gülaçar, kadınlar gününü kutlayan BDP’ye de ateş püskürdü. Geçtiğimiz günlerde broşür dağıtan AK Partili kadınların darp edilmesinin ne vicdani ne de ahlaki boyutunun olacağını ifade eden Gülaçar, “Allah aşkına o zaman siz neden bugün kadınlar gününü kutluyorsunuz. Hangi vicdana sığar böyle bir şey. Hak ve özgürlükler için akşama kadar bağıranlar sizler değil misiniz? Size ayrı demokrasi başkası olunca ayrı bir demokrasi mi olacak? Böyle bir davranış hangi zihniyete sığar. Bugün utanmadan ise kadınlar gününü kutlama yüzsüzlüğünü bulabiliyorsunuz kendinizde. Kadınlarımız Allah’ın izniyle 30 Mart’ta size en iyi cevabı verecektir. Kadınlarımızın üzerinden hesap yapanlar 30 Martta yanılacaklar. Bizim analarımız bizim bacılarımız AK Parti’nin bu ülkeye yaptığı hizmetleri biliyor. Ben analarımızın gece kalkıp başbakanımıza dua ettiğini biliyorum. 30 Marta az bir süre kaldı. Artık bu memlekette huzur istiyorsak, güven içerisinde yaşamak istiyorsak, oğluma kızıma iş istiyorum diyenler Allah’ın izniyle 30 Mart yaklaşıyor ve sizin bu isteklerinizin hepsi hayata geçecek. Yeter ki siz hiç kimseden korkmadan göğsünüzü gere gere “Ben Ak Partiliyim, benim liderim Recep Tayyip Erdoğan’dır” deyin. 30 Mart zaferi sizlerin zaferi olacaktır” dedi.


“KADINLARIMIZA SADECE BİR GÜN DEĞİL HER GÜN HİZMET SUNACAĞIZ”
Kadınlar Günü münasebetiyle kadınlara özel hazırladıkları projelerden bazılarına da değinen Gülaçar, “Kadınlarımıza daha iyi hizmet verebilmek için, kadınlara sadece bir gün değil her gün hizmet sunabilmek için kadınlara özel projelerimiz var. Hanımlar Lokali, Van Emek Çarşısı ve Aile İletişim Merkezleri bu projelerimizden bazılar. Van da yaşayan ev hanımı, çalışan ve öğrenci olarak yaşayan hanımların boş zamanlarını sosyal faaliyetler ile geçirebilecekleri, ev hanımları ile çalışan hanımlar arasında sosyal iletişim ve komşuluk kültürünün geliştirilmesi. Şehirle ilgili ortak paylaşım alanlarının artırılması, hanımların spor yapmalarının sağlanması. Yaşadıkları problemlere karşı bilgilendirilmesi ve problemlerinin çözmelerine yardımcı olunması. Yeni davranış biçimleri edinmelerinin sağlanması, paneller ve seminerler düzenlenerek iş ve ev ortamından uzaklaşıp ev hanımı ise evinin dışında da sosyal bir hayata katılmalarının sağlanması amacıyla Hanım Lokalleri açacağız. Van Emek Çarşısı projemiz kapsamında büyükşehir belediyesi olarak pek çok branşta meslek edindirme kursları açacağız. Amacımız kadınların kişisel olarak gelişimlerine destek olmak ve ekonomilerine katkı sağlayacak eğitimleri almalarıdır. Özellikle geleneksel el sanatları alanlarında vereceğimiz eğitimler ile öncelikle ev hanımlarımıza mesleki eğitimler vereceğiz ve onları atıl durumdan kurtarıp aktif hale getireceğiz. İşte bu kardeşlerimizin ürettiği ürünleri sergileyebilecekleri ve satabilecekleri çarşılar oluşturacağız. Hatta bu ürünlerin daha iyi fiyatlardan satılabilmesi için bir kooperatif kurup toplu pazarlama yapmayı düşünüyoruz. Sosyal belediyecilik projelerimiz başlığı altında aile odaklı pek çok seminer ve eğitim başlıklarına yer verdik. İşte Aile İletişim Merkezlerimiz aracılığıyla uzmanlarımız ailelerimize ihtiyaç duydukları her konuda yardım ve destek alabilecekleri fiziki mekanlar yapacağız“ şeklinde sözleri tamamladı.


Kadınlara yönelik birbirinden önemli projelerini de açıklamasının ardından Gülaçar, ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak bulunduğu yerden ayrıldı.

A+A-

HABERE YORUM KAT